USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?

fot. Jakie są najskuteczniejsze domowe sposoby na powiększone węzły chłonne ?

USG prostaty Warszawa. Czym jest prostata?

Gruczoł krokowy określany zamiennie stercz, prostata jest to nieparzysty narząd miąższowo-gruczołowy, kształtem i wielkością przypominający jadalny kasztan. U zdrowych, młodych mężczyzn osiąga maksymalnie 4 cm szerokości, 3 cm wysokości i 3,8 cm długości. Jego objętość zamyka się w 20–25 cm3. Jest męskim narządem płciowym – produkującym glikoproteinę (swoisty antygen gruczołu krokowego – prostate specific antigen, PSA), wchodząca w skład nasienia. Według John E. McNeal stercz składa się z czterech stref: środkowej, przejściowej, obwodowej i około-cewkowej, ponadto wyróżnia się zrąb włóknisto-mięśniowy zwany spoidłem przednim. Najczęściej nowotwory rozwijają się w strefie obwodowej, zaś stany zapalne stercza w strefie środkowej. Strefa przejściowa w prawidłowej budowie stercza stanowi jedynie 2-10% masy, w przebiegu łagodnego rozrostu stercza poszerza się, tworząc gruczolak niekiedy wielkich rozmiarów. Schorzenia gruczołu krokowego dzieli się na trzy grupy: łagodny rozrost stercza, stany zapalne USG prostaty Warszawastercza oraz nowotwory stercza. W celu ich wykrycia wykonuje się badanie ultrasonograficzne, wykorzystujące zjawisko ultradźwięków do badania i obrazowania tkanek.

USG prostaty Warszawa. Co to jest ultrasonografia?

Ultrasonografia to nieinwazyjna metoda diagnostyki obrazowej, pozwala na uzyskanie obrazu przekroju badanego obiektu. USG charakteryzuje duża dokładność: umożliwia wykryć w narządach nawet bardzo malutkie zmiany nawet 0,1 milimetrowe. Ultrasonografia prostaty odbywa się albo przez powłoki brzuszne albo przez odbyt (USG transrektalne – TRUS). Badanie USG jamy brzusznej z dodatkową oceną wielkości gruczołu krokowego wykonuje się w przypadku prowadzonej diagnostyki pod kątem przerostu prostaty. Badanie USG prostaty TRUS zaleca głównie lekarz urolog, podejrzewając raka gruczołu krokowego oraz niektóre choroby zapalne prostaty. Zarówno USG prostaty przez powłoki brzuszne, jak i transrektalne jest procedurą zupełnie nieinwazyjna.

USG prostaty Warszawa. Kto pomoże? Wśród wielu polecanych urologów zajmujących się diagnostyką m.in. prostaty, pracujących na terenie Warszawy jest dr Andrzej Bogdanowicz Bodymove. Lekarz według opinii jest profesjonalistą, specjalistą na właściwym miejscu, wszystko tłumaczy rzeczowo, badanie np. USG prostaty przeprowadza bezboleśnie. Oby więcej takich lekarzy!