Zalety, wskazania i ograniczenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym co rusz stosowanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego organizmu bądź jego pewnej części pod kątem zapalenia, urazu albo zmian nowotworowych. Pacjent podczas badania spoczywa w wąskim tunelu automatu. Kiedy warto wykonać badanie, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej przeprowadza się zwykle USG i RTG, uzupełniająco także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania posiadają od groma zalet ale i ograniczeń. Dlatego jakże ważne jest uzupełnianie się ich razem, zwiększając szanse na odpowiednią rozpoznanie a dalej skuteczne leczenie.
Kolosalnym plusem badania MRI jest uzyskanie precyzyjnych obrazów z racji między innymi podania kontrastów i obserwacji organizmu pod wieloma płaszczyznami. Nowoczesne maszyny pozwalają zbadać całe ciało, ale też jego konkretne elementy. Obrazowaniu podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Iście multinarządowa diagnostyka sprawdza się w wykrywaniu procesów rakowych, przerzutów ale także analizie https://rezonans-warszawa.pl/ wielonarządowych obrażeń, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnorakiego pochodzenia.
Obok wielu zalet i nieinwazyjnego charakteru badania rezonansem magnetycznym ten sposób posiada również wady. Przede wszystkim jest to, że rezonans magnetyczny warszawa jest badaniem statycznym, pacjent musi leżeć w jego trakcie bez ruchu co problematyzuje wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy urazach np. narządów ruchu. Niestety na wykonanie badania w Polsce do dziś oczekuje się zbyt długo. Szybciej dostępne są zdjęcia rentgenowskie czy USG. Jest ewentualność wykonania MRI odpłatnie, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za wskazany obszar ciała.

Rezonans magnetyczny warszawa nie oddziaływuje niekorzystnie na organizm, jednak wyłączeni z tej metody są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania przeciwwskazaniem są wszelkie uczulenia.

Wskazania do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pewności co do pierwotnej diagnozy, kieruje pacjenta na MRI. Może to być rezonans całościowy ciała, głowy, brzucha albo miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem jest diagnozowanie chorób układu nerwowego, chorób nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, zmian układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne bądź zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, obrzęki kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, zapalenie mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa może okazać się niezbędny w wykrywaniu dysfunkcji całego organizmu. W sytuacji gdy nie ma przeciwwskazań do przeprowadzenia badania, poddany może mu być każdy, po dokonaniu wywiadu.
Na samo badanie należy zgłosić się w luxnym ubraniu bez metalowych części, nie wnosić kluczy, biżuterii, smartfona, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dokument tożsamości, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku zastosowania kontrastu), stawić się na rezonans magnetyczny warszawa na czczo, bez make-up, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

Jak działa rezonans?

Podczas rezonansu chory zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza silne pole magnetyczne działające na atomy wodoru i tlenu, potem emituje fale radiowe które na trasie uderzają na wspomniane atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer odczytuje informacje o konstrukcji organizmu, stworzyć dokładny obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są niezdrowe. Znaczne ryzyko niesie prześwietlenie RTG.
Badanie zmusza do dyscypliny i cierpliwości od chorego, ale w nagrodę udostępnia precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. MRI może być przeprowadzany bez limitów, jedynie nieść może zagrożenie dla chorych z rozrusznikiem serca albo różnymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego strasznie istotny jest wywiad i przekazywanie szczerych odpowiedzi przed każdym realizowanym badaniem czy zabiegiem.