Torbiel w jamie ustnej. Zasady postępowania

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest wcale tak rzadki, jakby się to mogło niektórym osobom wydawać….

Problem torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej nie jest dość tak rzadki, jakby się wtedy mogło niektórym osobom wydawać. Torbiele to cała grupa różnego typu otorebkowanych struktur, które mogą stać w kościach także w tkankach miękkich. Pacjenci mogą się zgłaszać do gabinetów stomatologicznych z torbielami w podniebieniu, w dziąśle, na policzku lub pod językiem. W artykule dokładniej opisujemy, jakie mogą być podstawy powstawania torbieli, jakie przekazują one objawy, które są ich style też na czym liczy ich leczenie.

Które są przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej?

Nie do celu znamy też dokładne przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej, jednak stanowimy w mieszkanie za to wskazać czynniki, które na pewno przyczyniają się do powstania tego standardu problemów. Szczególnie istotnym czynnikiem, który służy powstawaniu torbieli jest czynnik infekcyjny, czyli najczęściej występowanie chorób zębów i bądź zapalnych miazgi zębowej. W takich wypadkach tworzą się namnażać tzw. komórki Malasseza, które pracują torebkę, w której spędza się płyn. Innym elementem, który służy powstawaniu torbieli pewno być więcej niedrożność lub zapalenia kamicy ślinianek, lub kanałów gruczołów ślinowych. Sprzyjać pojawianiu się torbieli w jamie ustnej mogą także m.in. zmiany wirusowe nabłonka lub zmiany wirusowe kostne oraz uszkodzenia mechaniczne, spowodowane np. noszeniem aparatu ortodontycznego lub stosowaniem ruchomej protezy zębowej oraz stosowane leki, przede każdym tabletki antykoncepcyjne.https://grayseo.pl/

Rodzaje torbieli, które występują w jamie ustnej

Jest wiele sposobów torbieli, które pojawiają się w jamie ustnej. Torbiel zazwyczaj jest rodzajem worka lub torby podskórnej, które mogą stanowić wykonane płynem lub mieszkać puste. Zazwyczaj powstała torbiel jest pokryta znajdującą się w piłce dodatkowo w błonie śluzowej jamy ustnej tkanką w strony nabłonka. Co istotne, leczenie powstałych torbieli nie przeważnie jest potrzebne. W niektórych przypadkach, np. jeżeli torbiel jest ostatnia wyłącznie w strukturze niewielkiego, bezbolesnego guzka, po pewnym okresie powinna sama zaniknąć. Leczenie torbieli trzeba wdrożyć tylko, jeżeli powstałe torbiele zaczynają wrastać w obce tkanki i się szybko namnażają.

Poszczególne rodzaje torbieli dzielą się od siebie kształtem, wielkością oraz położeniem. Podstawowy podział torbieli dotyczy torbieli tkanek miękkich oraz torbieli stojących w kościach. Spośród torbieli tkanek miękkich warto jest zastąpić przede wszystkim torbiel naskórkową, która najczęściej występuje pod językiem a z momentem może skutkować ograniczenie możliwość czynienia jego ruchów. Innym często będącym rodzajem tkankowej torbieli jamy ustnej jest torbiel zastoinowa, która szykuje się w produkcie nadgryzania przez pacjenta policzków lub warg. Zazwyczaj dużo większym tematem są jednak torbiele kostne.

Leczenie torbieli w jamie ustnej

Przed podejmie się leczenie powstałych torbieli najpierw konieczne stanowi ich sprawdzenie i zdiagnozowanie przez stomatologa ogólnego pożądaj przez lekarza szczękowo-twarzowego. Sposób działania torbieli zależy od jej sposobu oraz z stopnia jej wzroście. Zazwyczaj torbiele o niskich rozmiarach, także torbiele korzeniowe są leczone zachowawczo. Jeżeli powstanie torbieli jest wykonane stanem zapalnym zęba, potrzebne jest przeprowadzenie leczenia kanałowego, które liczy na całkowitym oczyszczeniu i zdezynfekowaniu kanałów chorego zęba, a potem ich szczelnym wypełnieniu gutaperką.

Jeżeli leczona torbiel stanowi silniejsza następnie w obiektu jej zdjęcia potrzebne jest zrobienie zabiegu z zakresu chirurgii stomatologicznej. Takie zabiegi mogą przebywać w nowy rodzaj. Przeważnie są bardzo niskie i polegają na swobodnym wycięciu zmian chorobowych. Czasami jednak zabiegi potrafią być niezmiernie skomplikowane. Np. w sukcesu torbieli zastoinowej czasem leczenie obejmuje usunięcie całej ślinianki.