Ostroga piętowa – jak z nią walczyć?

Ostroga piętowa – jak z nią walczyć?

Ostroga piętowa potrafi uprzykrzyć życie i z pewnością rację przyzna mi każdy, kto się z nią boryka. Czy istnieje jednak sposób na to, by się jej pozbyć? Jak z nią skutecznie walczyć? Możliwości tak naprawdę mamy całkiem sporo – od metod farmakologicznych, po fizykoterapeutyczne oraz te naturalne, potocznie zwane domowymi. Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej? Zapraszamy do krótkiej lektury!

Po pierwsze zmiana obuwia

Po postawieniu diagnozy warto jak najszybciej działać. Pierwszą rzeczą, od której należałoby zacząć to kupno wkładek ortopedycznych (żelowych, skórzanych, silikonowych, korkowych lub piankowych), gdyż złagodzą w czasie chodzenia uciski, wstrząsy i wszelkiego typu boleści w obrębie pięty. Należy również zrezygnować z niewygodnego obuwia na te bardziej komfortowe, czyli bez Ostroga piętowaobcasów i podwyższeń, za to z grubszą, minimum pół centymetrową podeszwą.

Leczenie farmakologiczne i fizykoterapeutyczne

Przy silnych boleściach lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne w postaci leków doustnych lub zastrzyków o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ostroga piętowa może być także leczona metodami fizykoterapeutycznymi, czyli między innymi ultradźwiękami, falami uderzeniowymi oraz laserem. Zwykle te zabiegi przeprowadzane są w kilku lub nawet kilkunastu seriach z krótkimi odstępami czasowymi. Sporą skutecznością cieszą się masaże punktowe stóp wykonywane przez profesjonalistów.

A co z domowymi sposobami?

Dla osób preferujących naturalne sposoby leczenia również znajdzie się kilka pomysłów. Przede wszystkim mowa tutaj o okładaniu obolałej pięty lodem, kapustą lub sodą oczyszczoną. Leczenie ostrogi pietowej moczem również jest bardzo popularną metodą wśród osób borykających się z ostrogą piętową i choć nie ma to potwierdzenia w badaniach, podobno przynosi pozytywne efekty. Warto jednak pamiętać, że leczenie ostrogi piętowej naturalnymi sposobami nie spowoduje, że problem zniknie, jedynie może przynieść chwilowe złagodzenie bólu.