Ortopeda Warszawa

Lekarz zajmujący się szeroko rozumianymi wadami postawy to specjalista ortopedii.

Jeśli zatem potrzebujesz skorzystać z pomocy tego lekarza szczególnie w większym mieście, to pomocne może okazać się wyszukanie hasłem np. ortopeda warszawa, możesz liczyć na sporą ilość propozycji zarówno gabinetów prywatnych jak i tych, które przyjmują na podstawie skierowania. Istotne może się tu okazać bowiem czy potrzebujesz skorzystać z porady ortopedy w niezbyt odległym czasie, ponieważ z reguły rejestracja do lekarzy specjalistów określa, że na wizytę należy oczekiwać od kilku dni do nawet kilku tygodni.

Wizyta u lekarza tej specjalizacji najczęściej spowodowana jest kontuzjami, stłuczeniami lub wadami wrodzonymi. Kontuzjom ulegają najczęściej sportowcy, różnego rodzaju dyscypliny sportowe uprawiane przez nich są wysoce ryzykowne jeśli chodzi o zagrożenie kontuzjami. Najczęściej są to zawodnicy uprawiający sporty kontaktowe, czyli wszelkiego rodzaju sporty drużynowe jak piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka ale również i dyscypliny indywidualne jak gimnastyka, bieganie, łyżwiarstwo itp. kontuzje którym najczęściej ulegają sportowcy to różnego rodzaju zwichnięcia, naderwania ścięgien czy złamania.

Ortopeda mający do czynienia z naderwaniem ścięgna może zlecić także szereg dodatkowych badań, aby ocenić kondycję uszkodzonego miejsca.

W przypadku ścięgien zwłaszcza ścięgna Achillesa konieczna jest dobra diagnoza, odpowiednie leczenie ale także i samodyscyplina pacjenta. Naruszenie bowiem ścięgna w trakcie leczenia,

Ortopeda Warszawa
Ortopeda Warszawa

może skutkować pogorszeniem stanu zdrowia. W skrajnych przypadkach, jeśli uszkodzenie ścięgna jest bardzo duże, wymagane są zabiegi operacyjne. W czasie rekonwalescencji po takich kontuzjach należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza, aby czas leczenia przebiegał sprawnie.

Jeśli kontuzje, którym ulegnie sportowiec są nawracające, to z każdą kolejną rośnie ryzyko konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego, a powrót do zdrowia po takim urazie może być nieco dłuższy. Warto zaznaczyć, iż coraz częściej rezygnuje się z tradycyjnego gipsu na poczet ortez, czyli usztywnień, regulowanych pod odpowiednim kątem, aby zachować lepszą wentylację złamanej lub zwichniętej kończyny. Ortezy są bardzo wygodne pod kątem zachowania higieny, jej budowa ułatwia swobodny przepływ powietrza czego nie można było osiągnąć przy zastosowaniu tradycyjnego gipsu. Orteza to pewnego rodzaju szkielet, podtrzymujący stabilnie uszkodzoną kończynę.

Kolejna metodą która zyskała na popularności, to stosowanie specjalnych śrub. Metoda używana jest w sytuacjach, gdy wymagane jest ustabilizowania szczególnie odcinka, który jest ruchomy, np. kolano. Założenie śruby lekarz może zastosować w sytuacjach gdy przewiduje się, że metoda ta wpłynie na szybsze zespojenie się złamania. Nowoczesne metody w ortopedii znacząco ułatwiają szybki powrót do zdrowia większości pacjentów. Istotne jest natomiast nie tylko trafne zdiagnozowanie, ale także odpowiednie leczenie i zastosowanie wytycznych przez pacjenta. Brak zdyscyplinowania w przypadku takich schorzeń może wiązać się z komplikacjami w postaci wad postawy w późniejszym czasie.