Integracja sensoryczna – kiedy ją stosować i na co jest skuteczna?
Dzieci w pierwszych latach swojego życia mogą objawiać wiele zaburzeń rozwojowych. Wiele z nich jest zbywanych, lub w ogóle niezauważanych. Na szczęście od wielu lat świadomość rodziców oraz lekarzy znacząco wzrasta, dzięki czemu nawet najmniejsze objawy są zazwyczaj badane i odpowiednio diagnozowane.
Wiele dzieci czasem zachowuje się po prostu dziwnie. Nie lubi kąpać http://rehabilitacja-warszawa.eu/ się w ciepłej wodzie, potyka się o przedmioty, które chce podnieść, czy boi się wchodzić na wyższe drabinki na placu zabaw. Czasem po prostu tak ma, ale czasem – mogą to być objawy zaburzeń integracji sensorycznej. Polega to na tym, że dziecko nieprawidłowo przetwarza odczucia zmysłowe.
Czym jest integracja sensoryczna
Integracja sensoryczna to zdolność dziecka do reagowania i odczuwania zewnętrznych informacji z otoczenia, oraz z własnego ciała. Zazwyczaj rozwija się w sposób naturalny u dziecka, oczywiście z pomocą zabawek sensorycznych. Jeśli dziecko nie odczuwa dobrze bodźców, powinniśmy zastanowić się nad terapią, która pobudza integracje sensoryczną. Nie jest to skomplikowana sprawa, integracja sensoryczna w Warszawie u specjalistów jest bardzo łatwo dostępna. Wystarczy tylko dobrze zidentyfikować problem i pomóc swojemu dziecku.
Jak rozpoznać potrzebę integracji sensorycznej?
Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie, na ile 'dziwne’ zachowania dziecka przeszkadzają mu w normalnym funkcjonowaniu. Czy wpływają one na kontakty z rówieśnikami, naukę czy po prostu codzienne życie. Jeśli dziecko na co dzień funkcjonuje dobrze, tylko po prostu brzydzi się dotyku jakiegoś przedmiotu, lub boi się gdzieś wejść, co jest normalne dla pozostałych – zazwyczaj są to rzeczy z których dziecko wyrasta. Jednak jeśli takie rzeczy w dość mocny sposób zaburzają życie dziecka, powinniśmy zastanowić się nad terapią. W przypadkach gdzie sami mamy problem z identyfikacją tego, czy integracja sensoryczna jest potrzebna, powinniśmy skonsultować całą sprawę z specjalistą, w tym przypadku, najlepiej psychologiem dziecięcym. Specjalista z pewności w dobry sposób oceni stan naszego dziecka.
Jak wygląda terapia integracji sensorycznej?
Terapia integracji sensorycznej w Warszawie, to bardzo dobrze rozwinięty temat i z pewnością wasze dzieci trafią do dobrego specjaliści. Jeśli już mamy postawioną diagnozę, terapeuta ustala plan działania. Przede wszystkim terapia odbywa się poprzez ruch i zabawę. Czasem jest to terapia w grupie, czasem indywidualna. Dziecko poprzez zabawę właściwie nieświadomie przyzwyczaja się do rzeczy, których wcześniej się bało, lub omijało. Usprawnianie zmysłów poprzez zabawę przynosi naprawdę duże i zaskakująco szybkie rezultaty. Terapeuta analizując postępy naszego dziecka co jakiś czas powinien poszerzać zabawy i informować nas o tym, jakie dziecko czyni kroki. Bardzo często okazuje się że terapia przebiega bardzo szybko i wystarczy tylko kilka miesięcy, by rozwój dziecka był już na normalnym poziomie i dziecko mogło normalnie funkcjonować w grupie.