Cera naczynkowa – jak sobie z nią radzić ?

Chciałabyś cieszyć się gładką i zdrową cerą przez wiele lat? Aby utrzymać ją w dobrej kondycji, musisz dopasować sposób pielęgnacji do swoich potrzeb. Zupełnie inaczej wygląda troska o cerę suchą, a jeszcze inaczej o trądzikową czy skłonną do przesuszania się. Niezwykle wymagającym typem skóry jest cera naczynkowa. Wymaga delikatnej pielęgnacji oraz umiejętnego podejścia – wystarczy jednak stosować się do kilku podstawowych zasad, aby zmniejszyć widoczne naczynka i sprawić, że cała twarz będzie prezentować się zdrowo i atrakcyjne. Na samym początku musisz jednak upewnić się, jaki typ cery posiadasz.

Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje?

Najbardziej charakterystyczną cechą cery naczynkowej jest występowanie licznych „pajączków”, czyli małych żyłek, które profesjonalnie nazywane są teleangiektazją. Nie świadczy to o chorobie skóry, ale o jej rodzaju. Osoby o takiej cerze mają płytko położone naczynia włosowate, które nadmiernie się rozszerzają. Cera ta charakteryzuje się dosyć cienkim naskórkiem, co sprawia, że nadmiernie reaguje ona na różnego rodzaju czynniki zewnętrze. Zaczerwienienia najczęściej pojawiają się na policzkach oraz wokół nosa. Cera naczynkowa jest bardzo wrażliwa i szybko się przesusza. Niekiedy oprócz zaczerwienienia pojawia się uczucie pieczenia. Cera może mieć nierówny koloryt, co trudno jest zniwelować, nawet stosując dobrej jakości makijaż kryjący.

Codzienna pielęgnacja cery naczynkowej

Pielęgnacja cery naczynkowej nie jest skomplikowana, należy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach – przede wszystkim o odpowiedniej ochronie. Konieczne jest używanie kremów z filtrem słonecznym przez cały rok. Najlepszym wyborem będą te mineralne, które nie wnikają wewnątrz skóry, ale tworzą na jej powierzchni film odbijający promienie słoneczne. Posiadacze cery trądzikowej powinni bardzo starannie dobierać kosmetyki, tak aby nie zawierały one alkoholu oraz innych środków podrażniających. Warto stawiać na kremy o właściwościach kojących i łagodzących. Pożądane substancje w kosmetykach to zielonka glinka, rumianek, algi morskie, krzem, miłorząb japoński, nagietek i wyciąg z róży. Również pantenol i alantonina przynoszą dobre efekty, ponieważ zmniejszają kruchość naczynek.

Czego unikać?

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i wymaga stosowania odpowiednich kosmetyków. Nieumiejętna pielęgnacja lub jej brak może przyczyniać się do przewlekłych chorób, na przykład do rozwoju trądziku różowatego. Jeżeli jest ona przesuszona i ciągle podrażniania, stanowi poważny problem natury estetycznej. Co jest szczególnie szkodliwe? Ten typ cery nadmiernie reaguje na zmieniające się czynniki atmosferyczne, szczególnie na promieniowanie UV, mróz, wiatr oraz wysokie temperatury. Negatywny wpływ na wygląd skóry ma też stres. W związku z tym osoby z tym rodzajem cery powinny unikać opalania – zarówno na plaży, jak i w solarium. Niewskazane są też gorące kąpieli oraz korzystanie z sauny. Co ciekawe, nawet jedzenie ma wpływ na stan cery naczynkowej. Czerwone wino, owoce cytrusowe, gorąca kawa czy herbata oraz ostre przyprawy również mogą nasilać zaczerwienienia, dlatego powinno się ich unikać.

Postaw na nowoczesne metody

Dużo do zaoferowania posiadaczom skóry naczynkowej ma . Na jakie zabiegi warto się zdecydować? Na przykład na terapie z wykorzystaniem witaminy C. Jest ona wysoce ceniona, ponieważ uszczelnia naczynia krwionośne, zwiększa elastyczność ścian naczynek oraz poprawia mikrocyrkulacę, co w efekcie zmniejsza rumień. Bardzo skutecznym zabiegiem jest również zamykanie naczynek Kraków . Podczas niego dochodzi do likwidacji otwartych naczynek, dzięki czemu z twarzy znika rumień. Zabieg zmniejsza też ryzyko rozwinięcia się trądziku różowatego. W salonach medycyny estetycznej można też zdecydować się na głębokie nawilżanie i odżywianie skóry, co przynosi dobre efekty, niezależnie od typu cery. Dobrym pomysłem są też złuszczające peelingi, między innymi te oparte o działanie kwasów – powinny jednak być dopasowane do delikatnej i wrażliwej cery.