Karczoch to roślina ceniona już od starożytności. Ówcześni uczeni korzystali z jej niezwykłych właściwości do leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego (wzdęć, uczucia sytości) oraz oczyszczających organizm. Jednakże dopiero XX wiek i rozwój metod analitycznych pozwolił na bliższe poznanie bogactwa fitozwiązków skrywanych przez karczoch. Co zatem zawiera ta niezwykle ceniona roślina i gdzie znajduje zastosowanie?
Właściwości karczocha i jego działanie
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to roślina uprawna, pochodząca z rejonów Morza Śródziemnego, skąd rozprzestrzeniła się na resztę świata. Posiada kuliste kwiatostany, na które składają się fioletowe kwiaty. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są liście karczocha (Cynarae folium), które są bogatym źródłem : fenolokwasów (cynaryna, kwas kwasowy, chlorogenowy), flawonoidów (cynarozyd, luteolina), fitosteroli (stigmasterol), antocyjanów, gorzkich laktonów seskwiterpenowych (cynarynopukryna, cynarolid), kwasów organicznych (cytrynowego, mlekowego, jabłkowego) oraz błonnika (inulina).
Dzięki obecności tych fitozwiązków, karczoch wykazuje działanie :
– żółciopędne i żółciotwórcze (zwiększa syntezę i przepływ żółci)
– przeciwutleniające (zwiększa stężenie peroksydazy glutationowej, która jest odpowiedzialna za wymiatanie wolnych rodników i ochronę komórek)
– hepatoprotekcyjne (ochronne na wątrobę), które jest wynikiem dwóch wcześniej wymienionych
– spazmolityczne (rozkurczowe)
– hipolipemiczne (obniża stężenie LDL oraz cholesterolu całkowitego)
W jakich schorzeniach stosowany jest karczoch?
Ze względu na swoje właściwości, liście karczocha znajdują zastosowanie w leczeniu :
– hipercholesterolemii
– zaburzeń trawienia
– zaburzeniach pracy wątroby oraz jej zatruciach
– kamieni nerkowych, żółtaczki, dny moczanowej, niewydolności wątroby
– zespół jelita drażliwego (IBS) – dzięki obecności błonnika, który wspomaga utrzymanie i prawidłową pracę mikroflory jelitowej
Regularne przyjmowanie preparatów z liściem karczocha jest polecane również dla osób odchudzających się, gdyż zawarty w nich błonnik zmniejsza uczucie głodu i pozwala zrzucić zbędne kilogramy.
Na ogól jego stosowanie jest bezpieczne, jednakże preparatów zawierających liść karczocha nie powinny przyjmować osoby, które cierpią na : niedrożność przewodów żółciowych i jelit, kamienie żółciowe, stany zapalne pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz raka wątroby.