USG Doppler – czym jest? Kiedy wykonać takie badanie?

Kiedy mówimy o diagnostyce medycznej, często myślimy o skomplikowanych badaniach i nowoczesnych technologiach. Wielu z nas zapomina o podstawowych metodach. Dziś zajmiemy się jednym z istotniejszych badań, USG Dopplera. Efekt Dopplera pozwala na ocenę stanu naczyń krwionośnych – tętnic i żył. Badanie umożliwia wykrycie zatorów, zakrzepów i innych zagrożeń na wczesnym etapie rozwoju, co znacząco podnosi szanse na skuteczne leczenie. Więcej na temat USG Dopplera poniżej.

USG Dopplera – co to?

USG Doppler to badanie obrazowe, które umożliwia ocenę stanu tętnic i żył oraz przepływu krwi. USG dostarcza informacji czy krew płynie w prawidłowy sposób, zbyt wolno, czy za szybko.

Na czym polega badanie? Wykorzystywana jest tutaj zmienna częstotliwość fal ultradźwiękowych. Fale odbijają się od płynących w naczyniach krwionośnych krwinek. Odbierany przez głowicę sygnał przetwarzany jest na obraz.

USG Dopplera – przebieg badania

Badanie przebiega bardzo podobnie do tradycyjnego USG (z tą różnicą, że słyszalne są szumy krwi). W zależności od badanego obszaru, pacjent zajmuje pozycję leżącą, siedzącą lub stojącą. Lekarz nakłada na badany obszar ciała specjalny żel, a następnie, z lekkim naciskiem, przesuwa głowicę. Podczas badania specjalista obserwuje wyświetlany na monitorze obraz.

USG Doppler – obszary zabiegowe

Obszary badania mogą stanowić różne części ciała, na przykład:

  • kończyny górne i dolne: tętnice i żyły
  • szyja: tętnice szyjne i kręgowe
  • brzuch: tętnice nerkowe, aorta brzuszna, żyła wrotna wątroby
  • narządy miednicy: jajniki, macica naczynia krwionośne miednicy.

USG Dopplera – jakie choroby i dolegliwości pozwala zdiagnozować?

USG Dopplera pozwala na diagnozę wielu chorób i dolegliwości, są to przede wszystkim:

  • Zakrzepy i zatory: Wykrywanie skrzeplin krwi w głębokich żyłach (np. zakrzepica żył głębokich) lub tętnicach.
  • Zwężenia tętnic: Ocena miażdżycy lub innych przyczyn zwężeń naczyniowych.
  • Wady serca: Wrodzone i nabyte wady serca, takie jak zwężenia czy niedomykalności zastawek.
  • Nieprawidłowości w przepływie krwi: Ocena przepływu w naczyniach o nietypowej budowie.
  • Dolegliwości płodu: Problemy z krążeniem płodowym, które mogą świadczyć o wadach wrodzonych lub komplikacjach ciąży.
  • Choroby wątroby: Ocena przepływu krwi w żyłach wątrobowych, co może być ważne w diagnozowaniu marskości wątroby czy nadciśnienia wrotnego.
  • Guzy: Niektóre nowotwory mogą powodować zwiększony przepływ krwi, co jest widoczne podczas badania Dopplera.

USG Dopplera Warszawa – ULekarzy

Zlokalizowane na warszawskim Bemowie centrum medyczne ULekarzy to miejsce, w którym pacjenci mogą wykonać wiele badań, w tym USG Dopplera. Specjaliści wykonują USG Dopplera tętnic szyjnych i kręgowych, żył i tętnic kończyn górnych i dolnych, aorty i tętnic biodrowych, tętnic nerkowych, stawu (diagnostyka reumatologiczna).

Podsumowanie

USG Dopplera pozwala na dokładną analizę przepływu krwi w żyłach i tętnicach. Badanie umożliwia wczesne wykrycie zatorów, nieprawidłowości w przepływie krwi i innych problemów zdrowotnych. Dodatkowo USG Dopplera jest bezinwazyjne i bezbolesne.