Czynne uprawianie sportu przynosi bardzo duże korzyści dla zdrowia. Wzrost poziomu dopaminy i serotoniny, poprawa nastroju i ogólnego zadowolenia z życia. Wzrost pewności siebie i zaspokojenie potrzeb samorealizacji sprawiają, że wiele osób decyduje się na aktywne życie. Jest to świetna decyzja, ale jak każda ma swoje cienie. W tym przypadku są to kontuzje i urazy, które zdarzają się nawet najlepiej wytrenowanym sportowcom. Do najczęstszych przyczyn urazów zaliczyć możemy kiepskie wyposażenie, nieprawidłową postawę podczas ćwiczeń, brak rozgrzewki lub pech.
Nie załamujmy rąk!
W większości przypadków są to drobne urazy, które wymagają wyłącznie kilkudniowego odpoczynku i zmniejszenia, albo nawet wykluczenia obciążeń fizycznych. Naciągnięty mięsień jest podatny na uszkodzenia, zwłaszcza w pierwszych godzinach po urazie. W przypadku uszkodzenia dolnych kończyn – stawu skokowego lub stawu kolanowego warto jest zastosować kule, które skutecznie
odciążą obolałe miejsce. W przypadku uszkodzenia barku lub nadgarstku, warto zastosować temblak. Odciążenie w pierwszych dniach po urazie jest kluczowym aspektem, w kontekście dochodzenia do pełni sprawności. W okresie odpoczynku warto miejsce urazu okładać lodem. Pozwoli to na zmniejszenie obrzęku i skuteczne kurczenie tkanek wokół obolałego miejsca.
A co, jeśli uraz jest poważny? Tylko Rehabilitacja Warszawa Żoliborz!
Większość urazów sportowych zaczyna się goić już po trzech dniach. Wtedy też powinno zacząć się odczuwać zmniejszony ból, obrzęk i ustępujące siniaki. Jeśli nie widać poprawy to konieczne jest zgłoszenie do specjalisty – lekarza ortopedy lub fizjoterapeuty. Zgłoszenie się do odpowiedniego terapeuty znacznie skróci czas potrzebny na regeneracje i dojście do pełni sprawności. Kluczowe jest tutaj zaaranżowanie całego programu rehabilitacyjnego, który opierać się będzie na terapii manualnej, masażach, fizykoterapii i ćwiczeniach. Takie zestawienie znacznie zwiększa szansę na dojście do pełnej sprawności i radość z normalnego funkcjonowania!