Rehabilitacja Warszawa Bemowo

Rehabilitacja Warszawa Bemowo

Rehabilitacja to niezbędny element powrotu do pełnej sprawności po przebytym urazie. Jest to kluczowy element, nawet w przypadku konieczności wykonania zabiegu. Konieczne jest odpowiednie dobranie ćwiczeń i całego programu rehabilitacyjnego, którego celem jest osiągnięcie pożądanej sprawności fizycznej. Celem rehabilitacji jest także nabycie koordynacji sensorycznej ze strony

v

układu przedsionkowego i optycznego, wraz z informacjami sensorycznymi, które docierają ze strony kończyn, szyi i tułowia. Receptory czuciowe, które znajdują się w więzadłach, ścięgnach i torebkach stawowych w przypadku urazów są często uszkadzane, a ich funkcjonowanie jest upośledzone. Dlatego tak ważne jest przebycie i przeprowadzenie odpowiedniego programu rehabilitacyjnego, który pozwoli odzyskać chociażby w pewnym stopniu kontrolę na linii mózg-mięsień.

Jednym z najczęstszych urazów wśród osób aktywnych jest zerwanie więzadła krzyżowego przedniego w stawie kolanowym. Badania wskazuje, że jest to kluczowym elementem w kontekście stabilności i wydolności stawu.  Naukowcy zwracają uwagę, że w przypadku uszkodzenia ACL, zaburzona zostaje także kontrola posturalna.

Badacze ze Szwedzkiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili eksperyment, który miał odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób funkcjonuje staw kolanowy po rekonstrukcji więzadła krzyżowego. Do wniosków zaliczyć można między innymi – zależność pomiędzy oboma kolanami – rozluźnienie w nieoperowanej kończynie na poziomie blisko 2 mm.  Potwierdza się także utrudniona kontrola czuciowa, szczególnie w przypadku czynności dynamicznych.

Rezultatem tych badań jest wniosek, mówiący, że więzadło krzyżowe przednie jest absolutnie konieczne dla prawidłowego funkcjonowania. Po jego zerwaniu, możliwe jest osiągnięcie zadowalającej sprawności, aczkolwiek pełna kontrola czuciowa na linii mózg-mięsień już nigdy nie zostanie przywrócona. Kluczem do sukcesu jest rehabilitacja Warszawa Bemowo.