Odciski, modzele, nagniotki – jak powstają i czym się różnią?
Odciski i podobne do odcisków uszkodzenia stóp, to przypadłość, której doznał właściwie każdy z nas. Powstają one zazwyczaj wskutek długiego tarcia, lub nacisku obuwia na stopę. Jak nie trudno się domyśleć – dotyczą one najczęściej osób aktywnych, które dużo chodzą i biegają, a także osób, które często noszą szpilki, czy inne obuwie, które zaburza naturalny układ stopy. Odciski jednak nie dotyczą wyłącznie stóp – czasem powstają również na dłoniach, na przykład u muzyków, którzy grają na instrumentach strunowych.
Najczęściej nie są to bardzo niebezpieczne zmiany – mimo to są uciążliwe bo bardzo często bolą, a także wyglądają nieestetycznie. W niektórych przypadkach, gdzie odcisk jest głęboki, mogą przy nich również wystąpić stany zapalne. W takich przypadkach występuje wtedy świąt, zaczerwienienie i narastający ból.
Zdarza się również że odciski powstają u osób, które mają schorzenia ortopedyczne, takie jak płaskostopie, czy inne schorzenia powiązane z deformacją stóp.
Czym się różnią odciski od nagniotków i modzeli
Zarówno modzele jak i nagniotki, to rodzaje odcisków, które pojawiają się zazwyczaj na podeszwach stóp. Modzele zazwyczaj są żółtego, lub lekko szarego koloru, wokół nich występuje zaczerwieniona skóra. To najbardziej zaawansowane odciski, zdarza się że są na tyle duże, że skóra pod nimi może pękać i mieć stany zapalne.
Z kolei wspomniane wcześniej nagniotki występują bardziej punktowo, niestety mają silny korzeń, tak zwany rdzeń, który może powodować duży ból.
Odciski, modzele i nagniotki mogą występować w bardzo różnych stadiach. To właśnie od tego, jak bardzo zaawansowana jest to zmiana, zależy jak będzie wyglądać postępowanie, by pozbyć się takiego odcisku. Czasem jest to naprawdę skomplikowane, dlatego też na samym początku najlepiej jest wyeliminować przyczyny, przez które takie odciski w ogóle powstały.
Zapobieganie i usuwanie odcisków
Usuwanie odcisków w Warszawie i wszystkim innych miastach Polski jest dość łatwe, wystarczy pójść do specjalnego gabinetu, gdzie świadczone są właśnie takie zabiegi. Są one skuteczne, ale często inwazyjne. W dość wczesnym stadium odcisku, możemy sobie z nim poradzić w domowym zaciszu. Przede wszystkim ważna jest pielęgnacja stóp. W drogeriach oraz aptekach znaleźć można specjalne preparaty na odciski. Istnieją specjalne maści z zawartością kwasów, które są pomocne w wyeliminowaniu odcisków. Bardzo często są też stosowane przy zabiegu u specjalisty.
Dość oczywistą metodą jest też 'mechaniczne’ usunięcie odcisków, lub zgrubień z martwego naskórka, które mogłyby się przerodzić w odciski. Jeśli dobrze zmiękczymy skórę naszych stóp podczas kąpieli, najlepiej z dodatkiem specjalnej soli do stóp, to odciski, które dopiero powstają, lub są świeże, jesteśmy w stanie usunąć pumeksem lub tarką do stóp. Po takim zabiegu wystarczy użyć dobrego kremu. Nie zawsze taki sposób jest skuteczny od razu, jednak warto jest spróbować – spa dla naszych stóp jest nie tylko skuteczne, ale też bardzo przyjemne.