Jakie badanie krwi? Ile ważne jest skierowanie na badanie krwi?
Badania krwi wchodzą w skład podstawowych badań diagnostycznych, których celem jest ustalenie głównej przyczyny występujących dolegliwości bólowych oraz innych schorzeń. Zgodnie z opinią specjalistów morfologię krwi należy wykonywać co najmniej dwa razy w roku. Niestety zdecydowana większość pacjentów udaje się na badanie dopiero w momencie otrzymania skierowania. Jak długo ważne jest skierowanie na badanie krwi?
Badanie krwi Tychy
O czym wspominaliśmy na samym wstępie podstawowe badania krwi najczęściej wykonuje się w celach diagnostycznych, chociaż obecnie coraz większa liczba świadomych pacjentów decyduje się na ich przeprowadzenie również ze względów profilaktycznych. Pomimo wielu obaw i strachu pobranie próbki do badania jest zabiegiem w pełni bezbolesnym, a co więcej trwa dosłownie kilka minut. Jak przygotować się do badania krwi? Przede wszystkim należy być na czczo. Co to oznacza? Na 12 godzin przed jego wykonaniem wskazane jest by nie spożywać żadnych posiłków oraz napojów, wówczas uzyskane wyniki będą miarodajne. Ile trzeba czekać na wynik? Wszystko tak naprawdę zależy od rodzaju wykonanego badania, w przypadku morfologii krwi pacjenci wynik otrzymują już następnego dnia. Na wynik kompleksowych badań krwi należy niekiedy poczekać od tygodnia do dwóch.
Zastanawiasz się, jak długo ważne jest skierowanie na badanie krwi, które otrzymałeś od swojego lekarza? Otóż, skierowanie na te, jak i na inne badania laboratoryjne ważne jest przez trzy miesiące od daty wystawienia. Co w sytuacji, kiedy nie wykonamy badań w wyznaczonym terminie? Wówczas możemy poprosić lekarza o dokonanie na skierowaniu odpowiedniej adnotacji. Innym rozwiązaniem jest udanie się do prywatnej kliniki, koszt wykonania badań krwi w takim miejscu wynosi zazwyczaj kilkanaście złotych. Oczywiście cena uzależniona jest od rodzaju zleconych badań krwi. Dodatkowo zazwyczaj pacjenci nie muszą umawiać się wcześniej, ani też czekać w długich kolejkach.
Jakie robić badania krwi?
Jesteś ciekaw jakie rodzaje badań krwi wyróżniamy? Podstawowym i najczęściej zlecanym jest bez wątpienia morfologia krwi. Wynik przeprowadzonego badania pozwala lekarzowi określić między innymi ilość krwinek czerwonych i białych, a także stężenie hemoglobiny, co z kolei umożliwia potwierdzenie bądź wykluczenie ewentualnych zmian chorobowych. Morfologia krwi jest niezwykle istotnym badaniem, dzięki którym możliwe jest wykrycie wczesnych stanów chorobowych takich jak: choroby nowotworowe, zmiany hormonalne, problemy z odpornością, cukrzycę, niedobory witamin, stany zapalne, infekcje, anemię, białaczkę itp. Więcej informacji na temat korzyści jakie niesie ze sobą regularne wykonywanie badań krwi znajduje się na stroni
Warto pamiętać również o tym, że podstawowe badania krwi można rozszerzyć o dodatkowe OB, HCT, HGB, MCV, CRP oraz WBC. Zazwyczaj dzieje się tak w chwili, kiedy wynik morfologii krwi wzbudza wątpliwości co do postawienia ostatecznej diagnozy.