Zdrowy tryb życia – Jak to zrobić?


Zdrowy tryb życia dla ludzi jest bardzo ważny. Potrafi on zniwelować choroby, poprawić wygląd, a także poprawić nasze samopoczucie. 

 

Chodzisz ciągle ospały? Może przysypiasz w pracy? Potrzebujesz litrów kawy na rozbudzenie się? 

 

Jeśli tak, to ten temat jest właśnie dla Ciebie!

 

Po pierwsze – Dieta

Najważniejsza dla ludzi jest dieta. 

 

Powinna ona dostarczać w odpowiednich ilościach składniki odżywcze, czyli białka, węglowodany i tłuszcze, które regulują naszą przemianę materii i budują tkanki jak i również poprawiają naszą odporność organizmu. 

Ważne jest by także nasz organizm otrzymywał błonnik, który zapobiega zaparciom i chroni nas przed nowotworem układu pokarmowego, sól mineralną i witaminy – one poprawiają nam wygląd skóry, włosów i paznokci.

 

Posiłki należy jeść w regularnych odstępach czasu (3-4 godziny) i pięć razy dziennie.

 

Odstaw używki

Teraz zadaj sobie pytanie, jak często stosujesz używki? Jeśli zdarza się Tobie częściej niż raz w tygodniu, natychmiast skończ z tym! 

 

Papierosy uszkadzają tkanki komórki i powodują nowotwory np. nowotwór jamy ustnej, płuc czy też żołądka. Przyśpieszają proces starzenia się i pogarszają naszą kondycję. 

 

Natomiast alkohol po nadmiernym stosowaniu powoduje wiele schorzeń neurologicznych. 

 

Skutkuje to upośledzeniem ruchowym nadgarstka i dłoni, mogą się także pojawić problemy z widzeniem, które mogą doprowadzić do ślepoty. 

 

Alkohol także jest powodem nadciśnienia, udaru mózgu, obniżeniem płodności i zaniku jąder.

 

Aktywne odpoczywanie

Jesteś zmęczony po całym dniu pracy i chcesz odpocząć? Zrób to aktywnie! Spacery, bieganie, jazda na rowerze, na rolkach. 

 

Aktywność fizyczna zapobiega nadwadze i wydziela hormony szczęścia (serotonina i endorfina), które będą poprawiać nasz nastrój i samopoczucie. 

Jeśli będziemy regularnie uprawiać aktywność fizyczną ukształtuje to naszą sylwetkę i poprawi kondycję.

 

Zdrowy tryb życia i odpowiednia ilość snu

Powinniśmy dbać o odpowiednią ilość snu. 

 

Badania epidemiologiczne pokazały, że osoby, które śpią 6-8 godzin rzadziej chorują na schorzenia układu krążenia, nerwowego np. nerwica, depresja. 

 

Jeśli będziemy dbać o wysypianie się zyskamy na tym zdrowie fizyczne, radość, jak i również koncentrację.

Zdrowy tryb życia, także polega na wyeliminowaniu stresu. Ludziom coraz częściej towarzyszy stres, który związany jest z pracą, szkołą czy także innymi czynnikami.

 

Długotrwały stres negatywnie wpływa na ludzką psychikę jak i zdrowie, może spowodować to nerwicę, arytmię serca bądź depresję. 

Najlepszym sposobem na radzenie sobie ze stresem jest pozytywne myślenie, ćwiczenia relaksacyjne i aktywność fizyczna.

Podstawowym ludzkim nawykiem powinny być badania profilaktyczne, które mogą wykryć choroby we wczesnym stadium rozwoju. 

 

Regularnie powinniśmy kontrolować nasze ciśnienie i wykonywać morfologię. Przynajmniej raz w roku kobiety powinny robić mammografię, a mężczyźni kolonoskopię.