W jaki sposób prawidłowo dbać o swoje stopy na co dzień?

Każdego dnia wykonujemy dziesiątki czynności, podczas których nasze stopy narażone są na różnego rodzaju obciążenia. Kiedy dojdzie do silniejszych przeciążeń niezbędne może okazać się noszenie wkładek ortopedycznych na zamówienie. Stopy są jednym z najważniejszych części naszego ciała. Dlatego właśnie wymagają one specjalnego i uważnego traktowania nie tylko w sytuacjach, kiedy zaobserwujemy u siebie jakieś dolegliwości (wtedy mamy do wyboru np. wkładki termoplastyczne) ale przede wszystkim każdego dnia w ramach rekomendowanej profilaktyki. Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy prawidłowego dbania o stopy.

Unikaj gorących oraz niskich temperatur

Chodzenie boso po rozgrzanym piasku podczas wakacyjnego urlopu albo po gorącej nawierzchni w saunie z pozoru wydaje się bardzo przyjemnymi oraz relaksującymi czynnościami. Okazuje się

jednak, że częste wystawianie bosych stóp na działanie bardzo gorących albo bardzo zimnych temperatur wcale nie służy ich zdrowiu. Niejednokrotnie okazuje się, że po zbyt długich spacerach i innych przeciążeniach potrzebne są dla stóp wkładki ortopedyczne. W okresie zimowym często dajemy się ulec pokusie szybkiego rozgrzania zmarzniętych po spacerze stóp termoforem. Tego typu szybkie działanie wysokiej temperatury na bose stopy to nie najlepsze rozwiązanie. Zamiast tego zdecydowanie lepiej założyć wygodne, ocieplane skarpetki na gołe stopy i zrobić sobie kubek gorącej, aromatycznej herbaty. Dzięki temu proces rozgrzewania organizmu, w tym stóp nie będzie następował zbyt gwałtownie, co przysłuży się ich dobrej kondycji zdrowotnej.

Zadbaj o odpowiednie nawilżenie stóp

Zdrowe, gładkie i zadbane stopy mogą stać się atrybutem każdej osoby. Podstawowym warunkiem do osiągnięcia tego celu jest codzienne, regularne zapewnianie im wszystkiego, czego potrzebują. Pielęgnację warto oczywiście uzależnić od pory roku oraz indywidualnych zapotrzebowani skóry stóp. Nie mniej jednak, tym co powinno znaleźć się na czele listy zabiegów, które powinniśmy wykonywać regularnie jest nawilżanie stóp. Należy zadbać o to, aby każdego dnia stopy nie były ani zbyt wilgotne, ani również zbytnio przesuszone. Znalezienie „złotego środka” może na początku nie być wcale tak proste i oczywiste, jakby się mogło wydawać, nie mniej jednak już po kilku podejściach do rytuału nawilżania będziemy w stanie z aptekarską precyzją określić, ile dokładnie balsamu nawilżającego lub mleczka potrzebuje skóra naszych stóp. Z całą pewnością nasze stopy odwzajemnią się pięknym wyglądem w postaci gładkiej i nawilżonej skóry.

Postaw na regularne, codzienne spacery

Sport to zdrowie, głosi stare przysłowie. Regularna aktywność fizyczna przynosi wiele dobrego dla organizmu, w tym również dla stóp. Oczywiście, nie chodzi tutaj o zmuszanie kogokolwiek do rozpoczęcia zawodowego uprawiania wybranej dyscypliny sportowej na siłę. Amatorów delikatniejszej aktywności fizycznej zachęcamy do codziennych, spokojnych spacerów. Wystarczy zaledwie

30-45 minut spaceru każdego dnia, aby poprawić krążenie stóp. W celu poćwiczenia stóp zaleca się unoszenie nóg do góry i unoszenie, a następnie opuszczanie samej stopy w celu rozruszania stawu skokowego. Ortopedyczne wkładki również mogą przynieść ulgę na różnego rodzaju dolegliwości stóp. Jeżeli trzy lub cztery kwadranse dziennie są zbyt długim czasem, na jaki możemy sobie pozwolić w ciągu dnia, zróbmy krótszy spacer. Pamiętajmy, że jakakolwiek, nawet bardzo krótka aktywność fizyczna będzie zdecydowanie korzystniejsza dla naszego organizmu, niż jej całkowity brak.

Dobierz odpowiednie dla siebie obuwie

Nic tak nie wpływa na pogorszenie samopoczucia jak założenie niedopasowanych do stóp butów. Źle dobrane obuwie może nam popsuć humor na tyle mocno, że możemy przez nie stracić szansę na otrzymanie interesującej nas pracy podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy zniechęcić do siebie skutecznie dziewczynę, która wpadła nam w oko podczas pierwszej ranki. Ważne jest chodzenie wyłącznie w dopasowanych butach, bez względu na to, czy przebywamy w domu, jak również poza nim. W momencie zakupy nowej pary obuwia pamiętajmy, żeby rozchodzić je z głową, tzn. nie chodzić w nich od razu przez cały czas. A w razie pojawianie się jakichkolwiek dolegliwości związanymi ze stopami, warto od razu zgłosić się do specjalisty. W naszych placówkach w Krakowie i Warszawie oferujemy możliwość wykonania wkładek ortopedycznych indywidualnych, dobranych do potrzeb konkretnej osoby.

Źródło: https://formthotics.waw.pl