Terapia falami uderzeniowymi: jak przygotować się do zabiegu?

Zabiegi z fali uderzeniowej cieszą się coraz większą popularnością wśród zawodowych sportowców, jak również amatorów, którym przytrafiły się bolesne urazy i kontuzje. Ta nowoczesna i niezwykle efektywna metoda leczenia znacząco przyśpiesza proces gojenia uszkodzonych tkanek dzięki stymulacji metabolizmu przy jednoczesnym pobudzaniu mikrokrążenia, a także zmniejszaniu napięcia mięśni. Warto poznać najważniejsze zasady dotyczące odpowiedniego przygotowania się do terapii falami uderzeniowymi.

Konsultacja u specjalisty terapia falą uderzeniową

Pierwszym bardzo ważnym krokiem przed rozpoczęciem terapii jest umówienia się na konsultację do lekarza zajmującego się wykonywaniem tego rodzaju zabiegów. Aby móc wykonać taki zabieg niezbędne jest pisemne skierowanie od lekarza specjalisty, który poinformował uprzednio pacjenta o tym, na czym dokładnie będzie polegał zabieg, w jaki sposób powinien się do niego przygotować przed stawieniem się w ośrodku rehabilitacyjnym oraz w jaki sposób powinien postępować tuż po wykonanym zabiegu. W związku z tym, że istnieje lista przeciwskazań do wykonania terapii falą uderzeniową, do których zaliczamy między innymi zaburzenia krzepnięcia krwi, zażywanie leków przeciwzapalnych, zakrzepicę żył, rozrusznik serca, chorobę nowotworową, zaawansowaną osteoporozę oraz ciążę, należy poinformować pacjenta o wszystkich występujących chorobach przed rozpoczęcie pierwszego zabiegu.

Zabieg z fali uderzeniowej: jak się ubrać?

Wielu pacjentów zakwalifikowanych na zabiegi pyta lekarzy, w jaki sposób mają się ubrać. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Najważniejsza zasada podczas kompletowania stroju podczas szykowania się na terapię jest taka, że każdy element wybranej przez nas garderoby powinien być wygodny i nie krępujących ruchów. Mamy czuć się w wybranym stroju komfortowo i nie myśleć przez cały pobyt w ośrodku rehabilitacyjnym o tym, że w którymś miejscu coś nas uwiera albo podrażnia. Ponadto musimy pamiętać o tym, aby dobrać swój strój w taki sposób, aby umożliwiał on szybkie i szerokie odsłonięcie chorej okolicy. Dzięki temu podczas trwania całej sesji będziemy czuć się swobodnie i nie martwić się, że mogliśmy ubrać się w zupełnie inne elementy garderoby, które byłyby znacznie wygodniejsze. Jeżeli chodzi o biżuterię, to nie musimy eliminować jej jako dodatku do wybranego stroju, pod warunkiem jednak, że nie będzie się ona znajdować bezpośrednio w części ciała, które ma zostać poddane terapii.

Odpowiednia higiena przed zabiegiem falą uderzeniową

O codziennej higienie ciała raczej nie musimy nikomu przypominać. W przypadku przygotowywania się na zabieg należy poddać się codziennej, rutynowej toalecie ciała, kładąc jednocześnie większy nacisk na miejsce dotknięte chorobą. Należy pamiętać, że ten rejon ciała będzie przez cały czas trwania zabiegu wyeksponowany, badany przez terapeutę oraz poddawany bacznej obserwacji, dlatego też dla naszego komfortu oraz dobrego samopoczucia warto zadbać o czystość i przyjemny zapach. Terapeuci odradzają natomiast stosowanie różnego rodzaju kremów lub maści. W momencie rozpoczęcia terapii lekarz nałoży na urządzenie specjalny żel, który jest wykorzystywania podczas leczenia falą uderzeniową. Zabiegi fali uderzeniowej można wykonać również prywatnie, co stanowi gwarancję bliskich terminów wizyt, które w przypadku dolegliwości bólowych i stanów zapalnych organizmu odrywają istotną rolę. W naszych placówkach w Krakowie i Warszawie dostępne są zabiegi wykonywane przez wyspecjalizowanych i doświadczonych lekarzy.

Fala uderzeniowa a dieta

Większość pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani na zabiegi z fali uderzeniowej zastanawia się, czy muszą na kilka dni przed zabiegiem zmienić swoją dietę na np. mniej ciężkostrawną albo bezmięsną. Wszystkich zaniepokojonych uspokajamy, że tego rodzaju leczenie nie jest obarczone koniecznością stosowania restrykcyjnych diet. Oczywiście doradzamy zachowanie zdrowego rozsądku i jeżeli np. jesteśmy umówieni na zabieg, który dotyczy strefy brzucha, nie zachęcamy do zjadania na godzinę przed zabiegiem obfitego obiadu składającego się z kotleta schabowego, ziemniaków i buraczków z zasmażką. Może to bowiem powodować niepotrzebny dyskomfort, którego zrozumiałe jest chcemy uniknąć. Polecamy zjedzenie lżejszego posiłku przed samym zabiegiem, który z racji tego, że trwa średnio około 15 minut, nie zabiera zbyt dużo czasu, więc na pewno nie opuścimy gabinetu głodni. Odradzamy również wszelkiego rodzaju głodówki, które negatywnie wpływają na stan funkcjonowania organizmu.