Rehabilitacja po artroskopii kolana Warszawa

Rehabilitacja po artroskopii kolana Warszawa

Kontuzje kolan należą do najczęstszych przypadłości wśród osób aktywnych fizycznie. Dzieje się tak, z uwagi na siły oddziałujące na staw kolanowy, którego zadaniem jest stabilizacja praktycznie całego ciała. W każdym ruchu przenosi on, więc wielkie obciążenia. Efektem tego są liczne przeciążenia stawu, które w większości przypadków prowadzą do patologii w obrębie kolana. Do czynników ryzyka, znacznie zwiększających szanse niepowodzenia zaliczyć możemy przede wszystkim złą biomechanikę ruchu, która zaczyna się już od niewłaściwego ustawienia stopy, poprzez małą mobilność w stawie skokowym i stawie biodrowym. Następstwem tych dolegliwości i patologii są często urazy stawu kolanowego.

Artroskopia kolana konieczna jest w większości urazów. Pozwala ona ocenić stan elementów wewnętrznych kolana – więzadeł bocznych, więzadeł krzyżowych, łąkotek, chrząstki i rzepki. Dalsze

działania ustalane są na podstawie stopnia uszkodzeń. We wczesnym okresie pozabiegowym kluczowe są ćwiczenia usprawniające, prowadzone przez fizjoterapeutów, po wcześniejszym ustaleniu tok działań z lekarzem. W większości przypadków w pierwszych dniach zaleca się odciążenie stawu poprzez stosowanie kul łokciowych i elewacje kończyny, czyli umieszczenie jej powyżej linii biodra. Dodatkowo zaleca się korzystanie z zimnych okładów i stosowanie leków przeciwbólowych.

Rehabilitacja po artroskopii

Już w drugiej dobie po operacji rozpoczyna się rehabilitacja, polegająca na unoszeniu w pozycji leżącej wyprostowanej kończyny, napinanie mięśnia trójgłowego łydki i czworogłowego uda. Z biegiem czasu wraca się do normalnych funkcji ruchowych i odzyskuje pełną ruchomość stawu. Powrót do codziennych aktywności życiowych następuje najczęściej w okresie do 6 tygodni. Podjęcie treningów sportowych, lub pracy obciążającej staw kolanowy wymaga około 6-12 tygodni po artroskopii. Kluczowym elementem działania jest jednak indywidualizacja – pacjent może bowiem różnie reagować na dane bodźce, na co fizjoterapeuta wraz z lekarzem prowadzącym może odpowiedzieć zwiększeniem tempa rehabilitacji. Rehabilitacja po artroskopii kolana Warszawa jest, więc kluczowym elementem całego procesu leczenia.