Wylecz pękające pięty raz na zawsze!

Cierpisz na pękające pięty, które na każdym kroku pieką? Nieleczony problem będzie się pogłębiać, a pęknięcia będą coraz głębsze. Jeżeli nie chcesz narazić się na infekcje grzybiczne lub bakteryjne, to koniecznie zajmij się leczeniem swoich pięt.

Dlaczego pięty pękają?

To, że skóra na piętach jest grubsza, niż w innych częściach stopy jest czymś zupełnie normalnym, w końcu pięta jest jednym z trzech punktów podparcia stopy. Problem pojawia się wtedy, gdy 

naskórek na pięcie nadmiernie rogowacieje i tracąc swoją elastyczność zaczyna pękać.  Gdy zbyt duża ilość twardego naskórka zbiera się w okolicy pięt, skóra zaczyna pękać. Przyczyn pękających pięt może być wiele, od złej biomechaniki stóp, poprzez nieprawidłowe obuwie, na złej diecie kończąc. Osoby otyłe znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia omawianego schorzenia. Również nieodpowiednia pielęgnacja stóp może prowadzić do zespołu pękających pięt, dlatego opiekę nad stopami lepiej powierzyć specjaliście, a więc podologowi.

Wyróżnia się dwa rodzaje pęknięć pięt:

  • Wilgotne, które powstają w związku z nadmierną maceracją skóry (pocenie się, długi kontakt z wodą, zakażenia bakteryjne)
  • Suche, które są spowodowane przez zaburzenia w wydzielaniu potu i łoju. Efektem jest uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego skóry, który odpowiada za utrzymanie jej odpowiedniej wilgotności i elastyczności.

Leczenie pękających pięt

Skuteczne leczenie pękających pięt najlepiej przeprowadzić u podologa, który określi przyczynę powstania choroby. Sam zabieg polega na usunięciu zrogowaciałego naskórka i założeniu odpowiedniego opatrunku – w zależności od głębokości pęknięć. Tylko właściwe zabezpieczenie skóry po zabiegu pozwoli na osiągnięcie efektu terapeutycznego. Takie leczenie pękających pięt jest bezbolesny i w większości przypadków szybko daje efekty. Dodatkowo można zastosować po zabiegu specjalne preparaty odżywcze na pękającą skórę. Leczenie pękających pięt powinno się kontynuować aż do pełnego wyleczenia, by uniknąć nawrotów. Profilaktycznie należy spożywać dużo wody w ciągu dnia (min. 2 litry) oraz uzupełnić ewentualne niedobory witaminy A. Warto również chodzić w obuwiu wykonanym z naturalnych materiałów i bawełnianych skarpetkach.

Czytaj więcej