Podjęcie terapii przy uzależnieniu

Istnieją różne rodzaje uzależnień – jest ich tak wiele, że o niektórych nawet się nie słyszy. Inne natomiast zdarzają się bardzo często i zdają się być wręcz typowe w dzisiejszych czasach. Chociaż bywają nieszkodliwe tak jak nieco kontrowersyjne hobby, w pewnym momencie mogą zacząć wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne lub zagrażać bezpieczeństwu danej osoby i jej otoczeniu.

Podjęcie leczenia

Osoba uzależniona nie zawsze zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji i nie zawsze chce podjąć leczenie, choć zabrnęła bardzo daleko w destrukcyjny nałóg. Gdy uda się kogoś takiego doprowadzić do specjalisty, można to nazwać połową sukcesu. Terapeuci uzależnień przyjmują osoby z bardzo różnymi uzależnieniami i mogą im pomóc już przy pierwszym spotkaniu. Naturalnie dużo zależy od tego, czy sam uzależniony będzie chciał współpracować i się leczyć. Wielu dłuższy czas odmawia jakiejkolwiek terapii, bo uważają, że samodzielnie poradzą sobie z problemem. Niestety przeważnie nie jest to możliwe i jedynym słusznym wyjściem pozostaje leczenie u specjalisty. Gabinety terapeutów uzależnień można znaleźć w większych miastach, ale coraz częściej pojawiają się też w małych miejscowościach, bo są tam również potrzebne.

Właściwe podejście terapeuty

Niektórzy Alma Libre oferują swoim pacjentom nie tylko wiedzę i doświadczenie, ale też odpowiednie podejście. Uprzejme, ale stanowcze traktowanie uzależnionych osób pozwala im zyskać przekonanie, że nie są do niczego zmuszani, ale sytuacja jest bardzo poważna. Terapeuta musi wykazać się znajomością ludzkiej psychiki i znaleźć takie argumenty, które trafią do osoby zmąconej trwającym uzależnieniem. Niekiedy nie wystarczy jedno podejście i będzie trzeba spróbować po raz kolejny. Tu duże znaczenie mają członkowie rodziny uzależnionego lub ewentualnie grono jego przyjaciół. Będą oni wspierać tę osobę w utrzymaniu dobrych postanowień, zadbają o właściwy relaks i ciekawe zajęcia, pozwalające wytrwać i zapomnieć. Rodzina i bliscy traktowani są jako osoby współuzależnione, dlatego w wielu przypadkach również ich obejmuje się terapią.