W obecnej sytuacji jesteśmy zmuszeni zaopatrzyć się w maski ochronne.
Rząd podjął decyzję o obowiązkowym noszeniu masek ochronnych przez osoby, które są zmuszone opuścić swoje mieszkanie i udać się do pracy bądź na zakupy. Na rynku farmaceutycznym są dostępne dwa rodzaje maseczek ochronnych: chirurgiczne oraz półmaski.
Maski chirurgiczne to cienkie kawałki papieru lub tkaniny trzymane luźno przez nos i usta. Nie są przeznaczone do filtrowania niczego, co rozpuszcza się w powietrzu. Przeciwnie, zapobiegają przedostawaniu się kropel płynu do jamy ustnej i nosa. Są tak naprawdę tylko po to, aby zapewnić żeby infekcje nie przeniosły się między pacjentami a personelem medycznym. Maski chirurgiczne można podzielić na typ I, II oraz III. Na sali operacyjnej są wykorzystywane maseczki ochronne typu II, które są zrobione z włókniny polipropylenowej. Ich skuteczność szacuje się na 98%, co jest istotne zarówno dla lekarza, jak i pacjenta.
Natomiast półmaski są oznaczone według klasy: FFP1, FFP2 oraz FFP3.
Istotne przy półmaskach jest to, że półmaski ochrony dróg chronią przed pyłem, dymem i mgłą (aerozolem), ale nie przed parą ani gazem. Różnią się one między sobą efektywnością filtracji cząstek szkodliwych wnikających do dróg oddechowych w postaci aerozolu. Cyfry oznaczają pierwszą, drugą i trzecią klasę ochronną, która świadczy o skuteczności filtrów masek ochronnych. Najwyższą skuteczność w zatrzymywaniu cząstek szkodliwych aerozoli ma półmaska FFP3. Półmaski pochłaniają cząsteczki z powietrza albo filtrują powietrze od gazów, bakterii, wirusów, pyłów. Są wykonane z materiału filtrującego, zakrywają nos i usta, czasami są wyposażone w zawór wydechowy. Takie maski oddechowe zapewniają ochronę tylko przez ograniczony czas, ze względu na opór powietrza powinny być często wymieniane, ponieważ między czaszą maski a ustami wzrasta poziom dwutlenku węgla oraz pary wodnej.
Jednak należy pamiętać, że sama maseczka nie zapewnia całkowitej ochrony przed zakażeniem. Noszenie jej nie zwalnia ze stosowania innych środków zapobiegawczych, takich jak mycie rąk czy zachowanie 2-metrowej odległości od drugiej osoby. Zakrycie twarzy rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia, nie jest profesjonalną . Okryciem twarzy może być wykonane z szalika, bandanki czy koszulki. Maski chirurgiczne lub półmaski filtracyjne są przeznaczone na użytek personelu medycznego, który jest szczególnie narażony na ryzyko zakażenia się wirusem. Jeżeli teraz wykupimy większość masek ochronnych to nic nie pozostanie dla naszego personelu medycznego i co za tym idzie narazimy naszych bohaterów na zarażenie się i zmniejszenie się ilości osób, które walczą codziennie o nasze życie.
W internecie możemy znaleźć mnóstwo poradników, instrukcji krok po kroku jak zrobić własną maseczkę ochronną. Warto poszukać i samemu się zaopatrzyć we własne tarcze a maseczki w sklepach pozostawić do dyspozycji lekarzy i pielęgniarek. Im się bardziej przydadzą niż nam, ponieważ personel medyczny jest szczególnie narażony na zarażeniem się wirusem.