Jestem w ciąży! Jak wspomóc rozwój dziecka?

W ciąży naturalna jest chęć jak najlepszego zadbania o rozwijający się płód. Jak odpowiednio zadbać o zdrowie i samopoczucie swoje i dziecka? Czy zdrowa dieta jest w stanie zapewnić wszystkie składniki niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży?

 

 

Po 13. tygodniu ciąży rozwój dziecka koncentruje się głównie na przyroście masy jego ciała i intensywnym rozwoju jego wzrostu oraz układu kostnego. W tym czasie bardzo istotne jest dostarczanie w diecie ciężarnej wszystkich składników wspierających ten etap ciąży i aspekty rozwoju płodu.

 

Czy jesteśmy w stanie zapewnić te składniki jedynie dzięki diecie bogatej w wapń, witaminę D i białko? Bogata w witaminy i minerały dieta jest podstawą zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia matki oraz prawidłowego rozwoju płodu. Żaden sposób odżywiania sam w sobie nie gwarantuje jednak wypełnienia stu procent dziennego zapotrzebowania na składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego przebiegu ciąży.

 

Suplementacja przeznaczona specjalnie dla kobiet na kolejnych etapach ciąży oraz matek karmiących, niezawierająca zbędnych konserwantów i barwników, dostarczająca jedynie niezbędnych substancji, taka jak Pueria Duo, pozwala na codzienne wypełnienie zalecanej dziennej dawki kwasu foliowego i witaminy D, tak ważnych dla rozwoju płodu na wszystkich etapach ciąży. Kwas foliowy wpływa na utrzymanie ciąży i rozwój układu nerwowego dziecka, a witamina D niezbędna jest dla zdrowego wzrostu kości i masy ciała oraz układu odpornościowego dziecka, który budowany jest także dzięki karmieniu piersią po narodzinach.

 

Inne substancje rekomendowane do suplementowania w ciąży to regulujący układ hormonalny jod oraz kwasy DHA należące do znanej ze swoich prozdrowotnych właściwości grupy omega-3. Kwasy tłuszczowe DHA wpływają na rozwój narządu wzroku dziecka, wpływają pozytywnie również na funkcjonowanie mózgu i układu krążenia przyszłej mamy.

 

Dieta w ciąży

 

Suplementacja stosowana w ciąży powinna być uzupełnieniem zdrowej i bogatej w składniki odżywcze diety. Ani same suplementy, ani stosowana bez suplementacji dieta nie są odpowiedzią na potrzeby organizmu w ciąży. Suplementacja powinna uzupełniać dietę, a dieta zawierać składniki, które dodatkowo suplementujemy. Kwas foliowy przyjmujemy także dzięki diecie bogatej w źródła folianów, takie jak między innymi banany, które dostarczają także regulującego funkcjonowanie układu nerwowego potasu. Źródłem witaminy D, a także witamin z grupy B są jajka i nabiał, a kwasy DHA i omega-3 dostarczane są do organizmu między innymi dzięki rybom morskim, będącym także źródłem jodu. Dla zdrowego rozwoju płodu niezbędne są również takie substancje jak witaminy A, C i E oraz żelazo, którego suplementacja, według najnowszych wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, nie jest niezbędna. Żelazo znajdziemy w otrębach, kakao, szpinaku, kaszy jaglanej oraz orzechach.

 

W ciąży bardzo istotne jest regularne nawadnianie oraz dostarczanie witamin i minerałów poprzez zdrowe i pełnowartościowe posiłki oraz specjalnie stworzoną dla kobiet w końcowym etapie ciąży i okresie karmienia suplementację, taką jak Pueria Duo, dostarczająca składników odpowiednich dla prawidłowego wzrastania dziecka, rozwoju układu nerwowego, kostnego, oddechowego i wzrokowego dziecka, a także wspierająca jego mamę w okresie laktacji. Warto dbać również o regularną aktywność fizyczną oraz rozsądne uleganie ciążowym zachciankom, które zwykle są sygnałem od organizmu informującym o zapotrzebowaniu na dane pierwiastki.