Proteza stała a ruchoma – jak uzupełnić brak zębowy?

W gabinetach stomatologicznych można skorzystać z różnych rodzajów protez. Są one dzielone na dwie główne kategorie, czyli na protezy stałe oraz ruchome. Jaki rodzaj protezy wybrać, by uzupełnić brak zębowy?

Protetyka stomatologiczna – co to jest?

Dziedzina jak protetyka stomatologiczna zajmuje się przygotowywaniem protez stomatologicznych, czyli uzupełnień braków zębowych.

Protezy stomatologiczne pozwalają na uzupełnianie zarówno pojedynczych, jak i mnogich braków. Są one używane również w przypadku bezzębia, czyli u pacjentów, którzy w ogóle nie mają zębów własnych.

Współczesna protetyka stomatologiczna znacznie różni się od tej przed laty. Przede wszystkim stosowane są znacznie lepsze materiały oraz konstrukcje, co pozwala na uzupełnienie nawet znacznych braków, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i estetyczny wygląd uśmiechu.

Rodzaje protez stomatologicznych

Protezy stomatologiczne to pełna gama uzupełnień o szerokim zastosowaniu w odtwarzaniu braków w jamie ustnej. Jak wspomniano wcześniej, są one dzielone na dwa rodzaje, czyli na protezy stałe oraz ruchome. Co wybrać?

Protezy zębowe stałe

Protezy stałe traktowane są jako bardziej zaawansowane, nowocześniejsze, ponieważ są trwalsze, wygodniejsze w użytkowaniu oraz bardziej estetyczne. Mogą być z powodzeniem traktowane jako naturalne zęby.

Do protez stałych zaliczane są:

  • korony protetyczne
  • mostki protetyczne
  • licówki – porcelanowe i kompozytowe
  • implanty stomatologiczne

Protezy zębowe ruchome

Druga kategoria to protezy ruchome, które mogą być wyjmowane z jamy ustnej. Tego typu protezy również skutecznie spełniają swoją funkcję, jednak mogą być mniej wygodne i trwałe niż stałe. Te najnowocześniejsze mogą jednak z powodzeniem służyć na długi czas i zapewniać wysoki stopień komfortu.

Do protez ruchomych zaliczane są:

  • protezy akrylowe
  • protezy szkieletowe z metalowymi klamrami
  • protezy szkieletowe acetalowe
  • protezy nylonowe
  • protezy akronowe

Gdzie wykonać protezę zębową?

Protezy zębowe mogą być wykonane na NFZ albo prywatnie. W ramach NFZ pacjenci mogą skorzystać tylko z protez akrylowych. Prywatne gabinety zapewniają dostęp do znacznie szerszej gamy protez stałych i ruchomych.

 

Prywatna protetyka Kraków – z ofertami usług protetycznych w prywatnych klinikach i gabinetach protetycznych można zapoznać się już teraz online. Na stronach dostępne są także cenniki usług.

Jaką protezę zębową wybrać?

Pełna gama protez zębowych powoduje, że pacjent może dopasować odpowiedni rodzaj uzupełnienia do swoich potrzeb oraz do budżetu, jakim dysponuje na ten cel.

Osoby ubezpieczone przez NFZ mogą bezpłatnie zamówić protezy akrylowe. Niestety, są one dość mało komfortowe i nietrwałe. Właśnie dlatego większość pacjentów, którzy chcą wykonać uzupełnienia protetyczne, udaje się do prywatnych gabinetów, w których można skorzystać z szerszej gamy uzupełnień.

Gdy celem jest maksymalny komfort, warto zdecydować się na wszczepy – implanty stomatologiczne, na których osadza się korony lub mostki. To uzupełnienie na lata, jednak związane z dość wysokim kosztem.

Tańsze są mostki protetyczne, chociaż wymagają one odpowiedniego wyszlifowania okolicznych zębów. Są jednak mocowane stale, dlatego również są bardzo trwałe i wytrzymałe.

Wśród protez ruchomych warto zwrócić uwagę na te elastyczne, na przykład acetalowe albo nylonowe, które nie zawierają metalowych elementów. Są przy tym o wiele wygodniejsze od najtańszych protez akrylowych.

W doborze odpowiednich protez stomatologicznych pomoże dobry gabinet lub klinika stomatologiczna.