Co to jest dieta paleo? 

Co to jest dieta paleo? 

Dieta paleo jest dzisiaj bardzo powszechna i nowoczesna, a tak naprawdę sięga dawnych dziejów epoki paleolitu. Bardzo ściśle nawiązuje właśnie do tej epoki, a dokładnie do zasad żywieniowych jakimi kierowali się tamci ludzie. Otóż dieta ta preferuje spożywanie żywności naturalnej, która daleka jest od przetworzenia, wzmacniaczy smaków i innych pierwiastków chemicznych szkodzących naszemu zdrowiu. Ma ona pozwolić człowiekowi żyć zdrowo, spożywać zdrowe i pełne witamin zbilansowane posiłki oraz chronić nas przed chorobami. 

 

Czym jest dieta paleolityczna? 

Jak wyżej wspomniano, jest to dieta, jaką kierowali się ludzie paleolitu. W prosty sposób tłumacząc, polega na spożywaniu żywności jaką daje nam natura, ponieważ ludzie tamtej epoki jedli, dokładnie to, co sami zdobyli, upolowali, zerwali, czy wyhodowali. Te produkty to mięso, ryby, warzywa, owoce, orzechy czy też grzyby. Pod tą żywnością kryje się oczywiście całe bogactwo witamin i potrzebnej energii na przetrwanie ówczesnej ludności, a przekładając na dzisiejsze czasy, energii potrzebnej do zdrowego stylu życia. Pierwszym inicjatorem wprowadzenia diety paleolitycznej był amerykański badacz Loren Cordain, który stwierdził jednoznacznie, że do zdrowego życia, bez chorób i problemów zdrowotnych kluczem będzie dieta paleolitu. Pisał, że należy jeść sporo chudego mięsa, warzyw i owoców, a wyrzekać się produktów zbożowych, nabiału i produktów przetworzonych. 

 

Zasady diety paleo

Podstawową zasadą diety paleo jest spożywanie produktów naturalnych. Dzisiaj wielu z nas w codziennej pogoni niestety spożywa produkty przetworzone. W tej diecie jest to niemożliwe. Produkty wysoko przetworzone, nabiał czy zboża zamieniamy na mięso, warzywa i owoce. Dzisiaj wyznaje się też zasadę, że  powinniśmy unikać mięsa, jednak ta dieta zaleca jego jak największe spożywanie. Takie zasady wysuwają się z obserwacji tamtego pokolenia, ponieważ powstał wniosek, że skoro tamci ludzie odżywiali się właśnie w taki sposób i nie chorowali, byli szczupli, to znaczy, że jest to idealna dieta promująca zdrowy styl życia. Należy także wziąć pod uwagę, że dostarczamy taką dietą wiele ważnych witamin organizmowi, jak kwasy omega-3.  Ludzie paleolitu, to koczownicy, ludzie walczący, produkujący wszystko własną siłą, w związku z tym druga żelazna zasada, jaką powinniśmy stosować przy tej diecie, to wysiłek fizyczny.

 

Przykładowy jadłospis diety paleo

Dieta paleo, to po pierwsze posiłki spożywane systematycznie co 3 godziny. Bogate w naturalne składniki. I tak na początek dnia jako pierwsze śniadanie możemy przygotować sobie jajecznicę na parze z 3 jajek. Drugim śniadaniem może być jabłko pieczone z cynamonem. Na obiad preferowane jest mięso, a więc może to być duszona pierś z kurczaka w warzywach. Na kolacje wieńczącym posiłkiem może być sałatka z łososia i roszponki polana oliwą z oliwek.