Haluksy – czym jest bolesne schorzenie stóp?

Haluksy – czym jest bolesne schorzenie stóp?

Haluksy to uciążliwa i bolesna dolegliwość stóp, która niestety wygląda bardzo nieestetycznie. Skąd się w ogóle bierze i jak z nią walczyć? Sprawdzamy!

Haluksy – co to?

Haluksy, zwane koślawymi paluchami, to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Zmagają się z nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni w różnym wieku. Deformacja dotyczy stawu śródstopno-paliczkowego palucha i charakteryzuje się naroślą na paluchu oraz odchyleniem bocznym. Oprócz tego, że ta deformacja wygląda bardzo nieestetycznie, to jeszcze potrafi utrudnić wykonywanie nawet najprostszych czynności, jak chodzenie. Nieleczona deformacja pogłębia się, a to prowadzi do coraz większego bólu i dyskomfortu.

Haluksy – skąd się biorą?

Ta nieprzyjemna dolegliwość stóp może wynikać z uwarunkowania genetycznego, lecz w większej ilości przypadków mówi się o prowadzeniu nieodpowiedniego trybu życia. O czym dokładnie

Buty na haluksy

mowa? Przede wszystkim o noszeniu nieodpowiedniego obuwia. Większość z nas przy zakupie obuwia kieruje się panującymi trendami, wyglądem samego obuwia, a nie jego komfortem dla stóp. To ogromny błąd, który może kosztować nas deformację stóp. Buty na haluksy powinny być wygodne, komfortowe i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wszystkie modele o wąskich noskach, na wysokich obcasach, jak również te za małe, mogą doprowadzić do powstania haluksów. Oczywiście efekt nie będzie natychmiastowy, ale wraz z upływem czasu, deformacja będzie dawała o sobie znaki. To jednak nie wszystkie przyczyny występowania haluksów. Na koślawe paluchy narażone są też osoby, które długo przebywają w pozycji stojącej, jak również te, które mało się ruszają. W grupie wysokiego ryzyka znajdziemy także osoby z nadwagą, które obciążają stopy ciężarem swojego ciała.

Jak z nimi walczyć?

Sposobów na walkę z haluksami jest wiele. Przede wszystkim należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że to specjalista, który na podstawie badania określi stan deformacji, a następnie zaleci odpowiednie leczenie.