Najpopularniejsze błędy popełniane podczas mycia zębów. Sprawdź, czy też tak robisz!

 

Myć zęby trzeba codziennie, z czego większość osób zdaje sobie sprawę. Niestety, sam fakt wyszczotkowania uzębienia z pomocą szczoteczki i pasty do zębów nie gwarantuje, że będą one chronione przed próchnicą. Aby higiena jamy ustnej była skuteczna, należy szczotkować zęby starannie, zgodnie z pewnymi zasadami, o których wielu z nas nie ma pojęcia. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy myciu zębów?

Zbyt krótkie szczotkowanie

Zęby należy szczotkować przynajmniej dwa razy dziennie przez dwie minuty, kiedy stosujemy do tego szczoteczkę elektryczną lub przez ponad 3 minuty, jeśli robimy to szczoteczką manualną. Tymczasem większość osób poświęca na ten zabieg nie więcej niż 60 sekund, myjąc zęby w pośpiechu, niedbale, nie skupiając się na tym, które części jamy ustnej zostały już oczyszczone, a które nie. To wiąże się z kolejnym problemem, jakim jest…

Pomijanie wewnętrznych stron zębów oraz zębów trzonowych

Szczotkowanie zębów u większości osób opiera się na skrupulatnym szorowaniu tych części zębów, które widzimy – czyli w głównej mierze na polerowaniu przedniej strony siekaczy. Tymczasem płytka nazębna zbiera się wszędzie, również na powierzchni tylnej zębów, na głębiej osadzonych zębach trzonowych, a nawet na języku. Nie możemy powiedzieć, że umyliśmy zęby, jeśli jedynie wyszczotkowaliśmy ich front, podczas gdy bakterie pozostały na zdecydowanie większej części naszego uzębienia.

Nieprawidłowa technika szczotkowania

Szorowanie zębów ruchem do przodu i do tyłu to najczęściej popełniany błąd związany z techniką szczotkowania. Postępując w ten sposób, nie tylko nie docieramy włóknami szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, ale również narażamy swoje dziąsła na uszkodzenia. Większość dentystów zaleca wykonywać szczotkowanie ruchem wymiatającym, od dziąseł ku koronom zębów. Istnieje jednak również kilka innych technik, na przykład okrężna czy wibrująca. 

Zbyt wczesne mycie zębów po posiłku

Zasadniczo, zaleca się myć zęby po każdym posiłku, jednak w niektórych przypadkach nie można robić tego od razu po jedzeniu. Chodzi przede wszystkim o spożycie produktów kwaśnych, które osłabiają szkliwo i narażają je na ścieranie podczas szczotkowania. Jeśli wypijamy sok owocowy, powinniśmy odczekać około 30 minut przed umyciem zębów – pH jamy ustnej wróci w tym czasie do optymalnej wartości. 

Jak sprawdzić, czy prawidłowo myjemy zęby?

Wymienione błędy to tylko niektóre przykłady złych nawyków związanych z higieną jamy ustnej. Jeśli nie masz pewności, czy prawidłowo szczotkujesz zęby, możesz przetestować dokładność tego zabiegu za pomocą specjalnych preparatów, które wybarwiają płytkę nazębną. W celu rzetelniejszej weryfikacji stanu swojego uzębienia skorzystaj z oferty https://twojstomatolog.com/ i zapisz się na przegląd, podczas którego dentysta poinstruuje Cię również, jak prawidłowo szczotkować zęby.