Tak jak w przypadku psychologia, tak i psychoterapeuty, kluczowym zadaniem jest niesie pomocy innym, jeżeli chodzi o trudności i problemy życiowe. Skorzystanie z pomocy to jedno, aczkolwiek trzeba jeszcze wiedzieć czym powinien charakteryzować się specjalista z dziedziny psychologii.
Nie brakuje profesjonalnych poradni psychologiczny, a także specjalistów z tej dziedziny, jakich znajdziesz m.in. tutaj: jednak kluczem jest wyłonienie profesjonalisty, który spełni nasze oczekiwania pod każdym względem. Najlepiej poznać cechy psychologa, który będzie w stanie poradzić sobie z naszymi trudnościami.
Odpowiednie kwalifikacje
Chociaż mino psychologia uzyskuje się po studiach z zakresu psychologii, ambitny specjalista będzie stale poszerzał swoje kwalifikacje, a to biorąc udział w szkoleniach, konferencjach, czy też sympozjach, dotyczących pomocy psychologicznej oraz psychoterapii. Najlepiej, jeśli uprawnienia zdobyte przez psychologa potwierdzone są różnymi certyfikatami.
Doza empatii
Psycholog musi potrafić okazywać empatię. Zrozumienie problemu każdego pacjenta, to umiejętność postawienia się w jego sytuacji, a jednocześnie akceptacja jego osoby. Relacja pacjenta z psychologiem wymaga wzajemnego zaufania. Skuteczność terapii, bardzo często będzie uzależniona od środowiska terapii, a mowa tu o bezpiecznej przestrzeni, wolnej od osądów i oceniania postaw oraz zachowań. Potrzebny jest spokój, ale też umiejętność wysłuchiwania, przy jednoczesnym nieujawnianiu swych uprzedzeń oraz myślenia na bazie stereotypów.
Siła opanowania
Często spotkamy się ze stwierdzeniem, że dobry psycholog to ten, który przejawia pełne opanowanie. Kluczowe jest, aby nie poddawać się emocjom swojego pacjenta, nie będąc też jednocześnie zupełnie obojętnym, ponieważ może to spowodować powstanie muru, który zamknie możliwość skutecznej terapii. Proporcje między tymi dwoma elementami, najlepiej oddaje zatem pojęcie „złotego środka”, który należy umieć wypracować.
Pełna wiarygodność
Celem każdego psychologa jest, aby kontakt z nim był realną pomocą da jego każdego pacjenta. W tym wszystkim, nie może natomiast zabraknąć wiarygodności. Dobry psycholog to w końcu ten, który jest w stanie jasno i zrozumiale wytłumaczyć źródło problemów, które dotykają pacjenta, dostosowując przy tym metody pracy do tego, jakie są oczekiwania jego pacjenta. Najlepiej, kiedy specjalista dąży świadomie do tego, aby wzbudzić w swoim pacjencie nadzieję, na nadejście pozytywnej zmiany.