Jak poznać przyczynę wzdęć i gazów?

 

Gromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym jest całkowicie normalnym, naturalnym zjawiskiem. Zazwyczaj dochodzi do niego w wyniku spożycia określonych pokarmów lub połknięcie powietrza. Jeśli jednak jest ich zbyt dużo, może pojawić się ból, dyskomfort i uczucie pełności w jamie brzusznej. Sprawdź, jak znaleźć przyczynę wzdęć i gazów!

Jak wygląda pierwsza wizyta u specjalisty?

 

Pamiętaj, by nie lekceważyć uporczywych wzdęć. Wybierz się do lekarza, który przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad i wykona badanie fizykalne. W niektórych przypadkach może Cię również skierować na dodatkowe testy.

Jeśli masz problem z nadprodukcją gazów, sięgnij po sprawdzony lek, który zawiera odpowiednią dawkę symetykonu (jak np. Espumisan). Substancja czynna szybko rozbija pęcherzyki gazu, nagromadzone w masie pokarmowej i śluzie przewodu pokarmowego, powodując ich pękanie. Dzięki temu gazy, uwolnione na tej drodze, mogą być wchłaniane przez ścianę jelita lub usuwane z przewodu pokarmowego w wyniku ruchów perystaltycznych jelit.

Aby zwiększyć szanse na trafną diagnozę, przygotuj odpowiedzi na następujące pytania:

  • Na czym polega problem?
  • Jak wygląda Twoja dieta i aktywność fizyczna?
  • Czy zażywasz jakieś leki i suplementy?
  • Czy chorujesz na przewlekłe/nieuleczalne choroby?

Być może lekarz zachęci Cię, byś po wizycie prowadził dziennik żywieniowy. Zapisuj w nim spożywane pokarmy i napoje, a także odczuwane objawy. Dzięki temu specjalista przeanalizuje, które produkty spożywcze wywołują wzdęcia.

 

Badanie fizykalne jamy brzusznej

Ważną rolę odgrywa badanie fizykalne, podczas którego lekarz sprawdza, czy brzuch nie jest obrzęknięty lub wzdęty. Następnie słucha dźwięków wydobywających się z jamy brzusznej za pomocą stetoskopu. Na koniec puka w brzuch, by ocenić tkliwość i ból. Czasami może usłyszeć dźwięk przypominający bęben. Świadczy on o nagromadzeniu gazów w przewodzie pokarmowym.

Jeśli lekarz wykryje coś podejrzanego, prawdopodobnie zleci RTG jamy brzusznej. Wspomniane badanie pozwoli ustalić, czy w przewodzie pokarmowym zgromadzone są gazy, a jeśli tak, to gdzie dokładnie się znajdują. Takie informacje pomogą lekarzowi w postawieniu właściwej diagnozy.

 

Nadmierna produkcja gazów w przewodzie pokarmowym: diagnostyka

Jeśli na RTG jamy brzusznej nie widać niczego konkretnego, specjalista może zlecić tomografię komputerową. Czasami przeprowadza się ją z kontrastem, zazwyczaj podawanym doustnie, rzadziej przez lewatywę lub drogą dożylną. Wspomniane badanie daje pełniejszy obraz niż dwuwymiarowe, płaskie zdjęcie.

Jeśli lekarz podejrzewa, że przyczyną wzdęć jest cukier mleczny lub alkohole cukrowe, prawdopodobnie zleci badanie ogólne kału. W ten sposób może stwierdzić, czy w stolcu znajduje się zbyt dużo tłuszczu.

 

Jakie badania pomogą ustalić przyczynę wzdęć i gazów?

Zespół jelita drażliwego i nieswoiste zapalenie jelit w początkowej fazie dają podobne objawy. Wspomniane schorzenia powodują dokuczliwe dolegliwości jelitowe, takie jak wzdęcia, zaparcia, ból brzucha, biegunka. W tym przypadku lekarz może Cię skierowaćna badanie stężenia kalprotektyny w kale. Podwyższony wynik wskazuje na stan zapalny w jelitach. Proponowane rozwiązanie skierowane jest do pacjentów, którzy boją się kolonoskopii.

Dodatkowo może skierować się na wodorowy test oddechowy. Proponowane badanie pozwala wykryć nietolerancję laktozy lub fruktozy. Wzrastający poziom wodoru wskazuje na SIBO, czyli przerost bakteryjny jelita cienkiego.