Czy u dentysty jedynie leczymy zęby?

Istnieje ścisły związek między zdrowiem ciała a zdrowiem umysłu. Istnieją dalsze dowody sugerujące, że osoby cierpiące na choroby psychiczne również cierpią z powodu złego stanu zdrowia jamy ustnej.

Jaki istnieje związek między zdrowiem jamy ustnej a psychiką człowieka?

Niektóre z najczęstszych chorób psychicznych, które mogą być powiązane ze zdrowiem jamy ustnej, obejmują:

  • lęk i ataki paniki,
  • depresja,
  • zaburzenia odżywiania,
  • zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne,
  • samookaleczenia,
  • schizofrenia,,
  • psychoza.

Ważne jest, aby mieć świadomość związku między zdrowiem jamy ustnej a zdrowiem psychicznym – tak jak rozumie to każdy dobry gabinet stomatologiczny Warszawa. Dentyści z renomowanych placówek jak Estefill, dbają o to, by ich klienci, również osoby cierpiące na problemy ze zdrowiem psychicznym rozumiały wartość dobrego zdrowia jamy ustnej i miały motywację do utrzymania dobrych nawyków stomatologicznych, które wzmacniają ten związek.

Jak dbać o zdrowie psychiczne i jamy ustnej?

Aby protetyka stomatologiczna trzcianka  nie była konieczna – trzeba samemu podejmować działania, dzięki którym zarówno jama ustna, jak i zdrowie umysłu miały się dobrze. Dlatego szczotkuj zęby, ograniczaj ilość i częstotliwość spożywania słodkich potraw i napojów, a przede wszystkim odwiedzaj dentystę regularnie, tak często, jak jest to zalecane.

Natomiast, jeśli wiesz, że stan zębów jest powodem Twoich zmartwień i obniżonego nastroju – stomatologia estetyczna Warszawa Targówek również powinna Cię zainteresować, bo może Ci pomóc. Powinieneś również mieć świadomość szkodliwych dla jamy ustnej skutków wynikających z palenia tytoniu, nadmiernego picia alkoholu, czy używania narkotyków.

Zachęcając siebie i innych do zdrowszego stylu życia i szukaj stomatologa, który sprawi, że będziesz czuć się bardziej komfortowo w dostępie do opieki stomatologicznej. Właśnie w ten sposób możesz skutecznie zarządzać zdrowiem jamy ustnej, a równocześnie zatroszczyć się o swoje zdrowie psychiczne.