Czy psychiatra online to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę?

 

Dotykają nas różne problemy, a z uwagi na duży stres oraz problemy w sferze prywatnej, niekiedy jesteśmy zmuszeni skorzystania z pomocy psychologa lub psychiatry. Nie zawsze jednak mamy możliwość, chęć i ochotę opuszczać dom lub mieszkanie, a bywa nawet – że jesteśmy zmuszeni do pozostania w swoich czterech ścianach. Czy zatem konsultacje psychiatryczne za pośrednictwem Internetu mogą się sprawdzić, jako skuteczna forma terapii?

Medyczne porady telefoniczne i internetowe, a zatem też psychiatra online nie brzmi już tak abstrakcyjnie, jak jeszcze lata temu. Czy jednak w tak poważnej sprawie, możemy pozwolić sobie na taką formę kontaktu ze specjalistą?

Rozmowa za pośrednictwem internetu

Technologiczny bum obserwujemy we wszystkich aspektach naszego życia codziennego. Należy być świadomym tego, że nowe technologie otaczają nas z każdej strony, ale też w takich sferach życia, jak np. spotkania z prawnikiem, zajęcia z logopedą, korepetycje, czy też omawiane wsparcie ze strony psychiatry. Mimo tego, że nie należy to do łatwych zadań, należy się przełamać i postawić na tę opcję. Kiedy będziemy jednak nad tym przemyśliwać, należy mieć z tyłu głowy szereg plusów i minusów tej formy spotkania.

Konieczność przełamania obecnego wstydu

Wizyta u psychiatry nie kojarzy się dobrze. To naturalne, że problemy psychiczne powodują w nas wstyd, jednak wynika to z mitów, które mówią o tym, że jedynie osoby chore potrzebują pomocy. Obawa dotyczy też tego, że w gabinecie zobaczą nas inne osoby, a także, że pojawią się pytania ze strony naszych bliskich, co dzieje się z nami, kiedy znikamy nawet na tę godzinę w tygodniu.

Pamiętajmy, że wszelkie formy spotkań z psychiatrą są prywatną decyzją, na co inni nie powinni mieć wpływu. Rozmowy ze specjalistą nie mogą powodować wstydu, gdyż to szansa na odmianę naszego życia i zdjęcia z barków ogromnego ciężaru. Jeśli natomiast jest to dla nas zbyt duże obciążenie, zawsze możemy postawić na psychiatrę online.

Terapia psychiatryczna online – zalety i wady

Trudno wskazać jednoznaczne minusy tego wyjścia, ponieważ największa różnica polega na tym, że rozmowa odbywa się poprzez kamerę internetową. Dla niektórych to dość dziwne mówić do komputera, zamiast do osoby siedzącej naprzeciw.

Znacznie więcej pojawia się tutaj zatem korzyści. Na pewno oznacza to, że prędzej odnajdziemy czas na rozmowę. Odpada problem dojazdu oraz inne kwestie związane z logistką. Nawet jeśli wstydzimy się przed innymi naszych problemów, internetowe spotkanie jest w stanie to zlikwidować. Co więcej, psychiatra online to okazja, aby z pomocy skorzystać bez względu na miejsce. Sprawdzi się to chociażby wtedy, kiedy ciężko odnaleźć dobrego specjalistę w swoim mieście. Bywa też, że z uwagi na obowiązki pracownicze bardzo często przebywamy poza miejscem zamieszkania, co blokuje nam możliwość odbycia porady stacjonarnie. Kiedy wahamy się nad tym rozwiązaniem, należy być świadomym tego, że całym przekonaniem warto tego spróbować, ponieważ lista zalet jest bardzo długa.