Łuszczyca jest chorobą, która dotyczy całego organizmu. Podjęcie odpowiednich działań terapeutycznych pozwala na złagodzenie nieprzyjemnych objawów oraz poprawę jakości życia osoby chorej. Zobacz, jak rozpoznać i leczyć łuszczycę.
Łuszczyca
Łuszczyca jest chorobą zapalną. Ma ona charakter przewlekły. Oznacza to, że nie można jej wyleczyć. Jednak możliwe jest wygaszenie jej objawów. Warto zaznaczyć, że łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Dlatego kontakty z osobą chorą nie stanowią żadnego zagrożenia.
Łuszczyca manifestuje się na skórze. Jednak w rzeczywistości jest to choroba całego organizmu. Atakuje ona również stawy, co może być nawet przyczyną niepełnosprawności. Łuszczyca dotyka nawet 2% populacji.
Jakie są przyczyny łuszczycy?
Łuszczyca ma podłoże autoimmunologiczne. Jest ona związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem komórek układu immunologicznego. Dokładna przyczyna nie została jeszcze ustalona. Bardzo prawdopodobne, że ma ona związek z czynnikami genetycznymi.
Natomiast udało się ustalić czynniki, które sprzyjają zaostrzeniu się choroby i wystąpieniu jej objawów. Są to m.in.:
- stany zapalne toczące się w organizmie,
- infekcje bakteryjne lub wirusowe,
- niektóre choroby przewlekłe (np. cukrzyca typu 2),
- uszkodzenia skóry (rany, zadrapania, ucisk),
- ekspozycja na światło słoneczne,
- zaburzenia hormonalne
- palenie papierosów,
- spożywanie alkoholu,
- stosowanie niektórych leków.
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na wystąpienie objawów łuszczycy jest stres.
Objawy łuszczycy
Objawy łuszczycy uwidaczniają się przede wszystkim na skórze. Są to wykwity w postaci czerwonobrunatnych grudek. Są one wyraźnie odgraniczone od zdrowych tkanek. Ich powierzchnia ulega złuszczaniu. Zmiany skórne początkowo są niewielkie (mają średnicę maksymalnie 1–2 cm). Wraz z postępem choroby ulegają powiększeniu.
Łuszczyca może obejmować także stawy. W jej przebiegu obserwuje się przewlekłe zapalenie stawów (a często też sąsiadujących z nimi struktur). Objawy to: ból, sztywność, problemy z poruszaniem się, deformacja stawów. Często postać stawowa występuje razem z postacią skórną.
Diagnostyka łuszczycy
Osoby, które zaobserwowały u siebie niepokojące objawy, nie powinny zwlekać z wizytą u lekarza. Diagnoza jest stawiana na podstawie obrazu klinicznego i wywiadu. Niekiedy specjalista może zdecydować o wykonaniu badań specjalistycznych. Jednak zwykle nie jest to konieczne.
Jak przebiega leczenie łuszczycy?
Leczenie choroby jest złożone. Postępowanie ogólne polega na przyjmowaniu leków (np. retinoidów, metotreksatu), a także stosowaniu fototerapii. Stosuje się także terapię miejscową. Obejmuje ona leki w postaci maści i żelów, które zawierają glikokortykosteroidy, kwas salicylowy, mocznik. Bardzo ważna jest także odpowiednia pielęgnacja skóry przy użyciu dermokosmetyków. W łagodzeniu nieprzyjemnych objawów pomocny może być także olejek konopny.