Ból zęba – próchnica

Chyba każdego z nas od czasu do czasu coś boli i za każdym razem wtedy próbujemy jak najszybciej poradzić sobie z tym bólem, ponieważ odczuwamy dyskomfort i jest to po prostu niefajne. W wielu przypadkach taki ból dotyczy naszego uzębienia co w wielu przypadkach wywołuje po prostu niezwykle silny dyskomfort, a co za tym idzie czasami strach. Co robić w takim przypadku i czym spowodowany jest taki ból? Przyczyn może być kilka, ale na pewno jedną z nich są uwarunkowania genetyczne co sprawia, że zęby jednych częściej się psują, a innych mniej.

Co zrobić jak boli ząb?

Pierwsza i podstawowa przyczyna to próchnica zębów. Może być spowodowana przyjmowanie zbyt dużej ilości cukrów lub jakimiś bakteriami. Co więcej często wywołuje ją niewłaściwa higiena jamy ustnej. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy jeść np. w ogóle słodkiego. Możemy, jednak z umiarem i w miarę możliwości za każdym razem po spożyciu słodyczy powinniśmy umyć zęby lub przynajmniej wypłukać jamę ustną. Nieleczona przez długi czas próchnica często prowadzi do poważnego i przede wszystkim bolesnego zapalenia. Inna równie bolesna przyczyna to ropień, czyli najprościej mówiąc stan zapalny w okolicy zęba. Jeśli chodzi o samo leczenie to polega ono na podawaniu odpowiednich antybiotyków. Co więcej inną przyczyną bólu zęba może być osad i kamień nazębny. Jeśli regularnie nie będziemy się go pozbywać może doprowadzić do poważnych uszkodzeń naszego uzębienia. W dodatku przyczyna bólu zębów to często po prostu nadwrażliwość, która niejednokrotnie wynika z używania np. złej pasty. Objawia się ona tym, że nasze zęby są bardzo wrażliwe co wywołuje ból szczególnie podczas spożywania zimnych lub gorących napoi czy potraw. Co najlepiej robić w przypadku bólu zębów? Pierwszym krokiem jest oczywiście udanie się do stomatologa i jak się okazuje nie jest to jedyny słuszny krok, jednak wiele osób decyduje się na niego bez zastanowienia jednocześnie bojąc Dentysta Trzcianka się wizyty u stomatologa.

Profilaktyka stomatologiczna

Zapewne każdy z nas zna takie powiedzenie jak lepiej zapobiegać niż leczyć. W przypadku uzębienia jest to jak najbardziej prawda i warto stosować się tej zasady, aby później właśnie uniknąć sytuacji, w której coś nas będzie boleć i będziemy bać się wizyty na fotelu dentystycznym. Istnieje coś takiego jak profilaktyka stomatologiczna. Głównie chodzi tutaj o regularne wizyty u stomatologa, dzięki czemu nic nas nie będzie boleć. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy się tam udać w celu obejrzenia naszego uzębienia. Ponadto warto na bieżąco usuwać kamień i osad nazębny, które jak już wcześniej było wspomniane mogą prowadzić do dużo gorszych chorób i powikłań. Co więcej powinniśmy zawsze starać się po każdym posiłku myć nasze zęby, a jeśli nie tak to przynajmniej rano i wieczorem. Jeśli nie mycie zębów po każdym posiłku to przynajmniej wypłukanie ich przy pomocy specjalnego preparatu. Istotne jest również regularne używanie nici dentystycznej w celu pozbycia się resztek jedzenia z zębów.

Domowe sposoby na ból zęba

Warto wiedzieć, że jest również wiele domowych sposobów na leczenie bólu zęba i wcale nie trzeba od razu udawać się do dentysty. Jednym z nich jest po prostu przyjmowanie tabletek przeciwbólowych. Co więcej możemy zdecydować się na żucie goździków. Jeśli to jednak nie pomaga dobrym sposobem jest robienie okładów z szałwii lub rumianku. Dodatkowo mogą być to po prostu okłady w miejscu bólu. Jeśli powyższe sposoby nie będą skuteczne niezbędna jest wizyta u stomatologa w celu naprawy uzębienia.