Endoprotezoplastyka kolana jest inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym polegającym na wymianie niesprawnego, zniszczonego stawu kolanowego na odpowiedni implant. Wykonanie operacji wszczepienia endoprotezy kolan jest wskazane, gdy dochodzi do znacznych, nieodwracalnych zmian degeneracyjnych chrząstki stawowej w kolanie, gdy silny ból, sztywność stawu i upośledzenie ruchomości w stawie ogranicza, a nawet uniemożliwia wykonywanie codziennych aktywności.
Endoprotezy kolan, w przypadkach zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej dają pacjentowi szanse na pozbycie się bólu, wyleczenie i powrót do normalnego funkcjonowania. Poprawnie wykonana endoprotezoplastyka kolana umożliwia powrót do aktywności sportowej w zakresie sportu amatorskiego jak: jazda na rowerze, pływanie, taniec czy nordic walking. Wymiana stawu kolanowego i osiągnięcie pożądanych efektów wykonanego zabiegu wiąże się z koniecznym okresem rekonwalescencji obejmującym wykonywanie ćwiczeń i unikanie niektórych czynności.
Życie z endoprotezą kolana
Bezpośrednio po operacji endoprotezy kolan należy rozpocząć rehabilitację kolana wspomagającą przywrócenie funkcjonalności i mobilności stawu kolanowego oraz minimalizującą ryzyko powikłań pooperacyjnych. Istotny jest ruch wspomagany użyciem kul łokciowych, ewentualnie chodzika. Wskazane są zmiany, czasowe przemeblowanie mieszkania jak: dobranie wysokości łóżka i krzeseł, dodanie podnóżków, usunięcie dywanów i zmiana lokalizacji niektórych przedmiotów codziennego użytku. Jeśli to możliwe warto zamontować uchwyty, poręcze, ławeczki zapewniające dodatkowe wsparcie i bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegów higienicznych.
W diecie należy zadbać o spożywanie produktów bogatych w wapń i odpowiednią ilość białka, unikać produktów tłustych i przetworzonych, zadbać o prawidłową masę ciała. Zmianie musi ulec rodzaj aktywności sportowej. Dla osób z endoprotezą kolan przeciwwskazane są sporty związane ze znacznym obciążeniem kolan jak: piłka nożna, siatkówka, koszykówka, bieganie, ostra jazda na nartach itp. Wskazane aktywności to pływanie, taniec, jazda na rowerze a dla osób starszych spacery dostosowane do ich możliwości.
Osoby poruszające się samochodami z automatyczną skrzynią biegów mogą powrócić do jazdy po około 2 miesiącach, w przypadku skrzyń manualnych przerwa w prowadzeniu powinna być dłuższa i uzgodniona z lekarzem. Dla osób korzystających z podróży samolotem wskazane jest posiadanie zaświadczenia lekarskiego lub specjalnego paszportu implantacyjnego.
Gdzie można wykonać endoprotezoplastykę stawu kolanowego?
Jedną z klinik specjalizujących się operacjach kolan jest klinika ortopedii i medycyny sportowej Szpital Carolina w Warszawie i w Gdańsku. Endoprotezy kolan są wykonywane z wykorzystaniem technologii 3D oraz tomografii komputerowej. Można powiedzieć, że „szyta na miarę” proteza jest spersonalizowana, dostosowana do anatomii pacjenta. Implanty są wykonywane z biokompatybilnych metali dobrze tolerowanych przez organizm pacjenta.