Zapalenie pochwy: przyczyny, objawy i leczenie

 

 

Zapalenie pochwy jest jedną z najczęstszych dolegliwości ginekologicznych. Specjaliści twierdzą, że 75 proc. kobiet doświadczy co najmniej jednej infekcji pochwy w swoim życiu. Sprawdź, jak ją rozpoznać i skutecznie wyleczyć!

Jak rozpoznać zapalenie pochwy?

Wspomniana przypadłość pojawia się zwykle u kobiet w wieku rozrodczym. Może jednak pojawić się zarówno u młodych kobiet, jak i tych po menopauzie. Nie lekceważ objawów i umów się na wizytę u ginekologa!

Oznaki zapalenia pochwy mogą się różnić w zależności od tego, co je wywołało. W przypadku infekcji bakteryjnej wiele pacjentek nie odczuwa żadnych dolegliwości, podczas gdy inne dostrzegają białą lub szarawą wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu. Z kolei infekcja drożdżakowa, znana też jako kandydoza, zazwyczaj objawia białą, gęstą wydzieliną, przypominającą twarożek. Może również powodować świąd i zaczerwienie pochwy oraz sromu.

Podsumowując, o zapaleniu pochwy mogą świadczyć nietypowe upławy, pieczenie, suchość i nieprzyjemny zapach. Niektóre pacjentki odczuwają ból lub dyskomfort podczas stosunku.  Chociaż infekcja pochwy nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem niepłodności i raka, może zdecydowanie pogorszyć jakość życia pacjentki. Dodatkowo wpływa w dużym stopniu na intymność i relacje seksualne.

Jak uniknąć infekcji pochwy?

Obniżona odporność, antybiotykoterapia, cukrzyca i ciąża predysponują do rozwoju infekcji intymnej. W niektórych przypadkach odpowiedź na takie pytanie sprawia pewne trudności. Badania pokazują, że stres może odgrywać ważną rolę w walce z infekcją.

Naukowcy sugerują również, że dieta wysokowęglowodanowa, ciasna bielizna, nadpotliwość, środki plemnikobójcze/lubrykanty, mogą przyczyniać się do zapalenia pochwy. Do czynników ryzyka można też zaliczyć: nadużywanie irygatora, kąpiele w basenie i zapachowe kosmetyki do higieny intymnej.

Jak leczyć zapalenie pochwy?

Jeśli odczuwasz niepokojące objawy, nie bagatelizuj ich i wybierz się do specjalisty. Przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, a następnie wykona badanie fizykalne i USG. Najprawdopodobniej wykona też cytologię, podczas której pobierze próbkę z szyjki macicy i wyśle ją do laboratorium. Wspomniane badanie pozwala wykryć stan zapalny pochwy i macicy.

Leczenie zapalenia pochwy zależy od przyczyny schorzenia. W przypadku infekcji bakteryjnej ginekolog może przepisać antybiotyk w formie tabletek przyjmowanych doustnie albo dopochwowego kremu lub żelu. Pamiętaj, by w czasie kuracji stosować prezerwatywy lub powstrzymać się od współżycia.

Drożdżakowe zapalenie pochwy zwykle leczy się dopochwowymi globulkami lub kremem. Jeśli masz pewność, że przyczyna infekcji tkwi w zakażeniu grzybiczym, możesz wypróbować środek dostępny bez recepty. Jeśli dokucza Ci swędzenie, pieczenie lub ból podczas oddawania moczu, sięgnij po Canesten – lek na zapalenie pochwy. Przyniesie upragnioną ulgę w przypadku serowatych upławów, a także zaczerwienia i obrzęku warg sromowych. Proponowany lek jest łatwy w użyciu, dzięki praktycznemu aplikatorowi i miękkiej, żelowej kapsułce.

Jeśli kuracja nie przyniosła spodziewanego efektu, nie szukaj dalej i wybierz się do ginekologa. Najprawdopodobniej przyczyna zapalenia pochwy jest inna, niż podejrzewałaś. Specjalista znajdzie źródło problemu i wdroży odpowiednie leczenie.