Zachowaj trzeźwość z Esperalem

Jedną z najtrudniejszych rzeczy do zrobienia w programie powrotu do zdrowia dla alkoholika jest utrzymanie stanu trzeźwości. Standardowo proces wychodzenia z tego nałogu uzależniony jest od wielu czynników zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych z punktu widzenia samego pacjenta.

Generalnie każda terapia alkoholika zaczyna się od odtrucia organizmu ze szkodliwych substancji które gromadzą się pod wpływem długotrwałego spożywania alkoholu. W trakcie detoksu etap ten jest wspierany przez odpowiednio dobrane elektrolity, mieszankę witamin oraz leków, które powinny złagodzić efekty uboczne odstawienia alkoholu. Efekty te (zwane AZA) mogą być tak gwałtowne, że w skrajnych przypadkach bez pomocy lekarskiej zagrażają zdrowiu i życiu osoby uzależnionej.

Proces detoksykacji organizmu pacjent przez cały czas powinien być nadzorowany przez lekarza i służbę medyczną w celu monitorowania organizmu i reagowania we właściwy sposób na wszystkie objawy odstawienia.

Wszywka alkoholowa – Esperal

W trakcie całej terapii alkoholik potrzebuje wsparcia. Poza mentalnym wsparciem jakiego może mu udzielać zarówno terapeuta jak i grupa Anonimowych Alkoholików, osoba uzależniona może liczyć na wspomaganie lekowe. Jedna z koncepcji opracowana jeszcze w XX wieku jest terapia za pomocą wszywki alkoholowej. Esperal to lek produkowany do 2009 roku na bazie środka disulfirum.

Jak działa wszywka alkoholowa esperal Warszawa?

Zasadą działania tego środka ma być zniechęcenie osoby walczącej z nałogiem do picia. Lek jest wszywany podmięśniowo pacjentowi i uwalnia się pod wpływem nawet niewielkiej ilości spożytego alkoholu. Jednocześnie w połączeniu z alkoholem powoduje całą serię gwałtownych i niezwykle nieprzyjemnych objawów jak:

  • bardzo silne mdłości
  • wymioty
  • silne bóle głowy i zawroty głowy
  • wysypka na ciele
  • przyspieszona akcja serca
  • nasilone stany lękowe
  • duszności i pocenie się

Objawy te pojawiają się szybko, gwałtownie i występują przez ponad połowę doby. Dlatego w sposób niezwykle skuteczny zniechęcają osobę uzależnioną do sięgnięcia po najmniejsza nawet dawkę alkoholu.

Esperal – Zabieg wszycia

Każdy zabieg jest poprzedzony wywiadem medycznym oraz badaniami, które mają na celu ustalić podstawowe parametry życiowe pacjenta. Procedura wszycia Disulfiramu (dawniej zwanego esperalem) trwa około 30 minut. Odbywa się w sterylnych warunkach ambulatoryjnych pod miejscowym znieczuleniem. Po zabiegu pacjent jest gotowy do wyjścia i nie ma konieczności przechodzenia rekonwalescencji.

Wszywka alkoholowa działa skutecznie przez około 12 miesięcy. Dlteggo mniej więcej po takim czasie zabieg należy powtórzyć.