Wysoka gorączka u dzieci

Pół biedy jeżeli w przypadku dziecka mamy do czynienia ze zwykłym przeziębieniem, czyli katarem lub lekkim kaszlem bez poważniejszych dodatkowych objawów. problemy zaczynają się gdy dziecko zaczyna gorączkować. I nie mówimy tutaj o łagodnym stanie podgorączkowym, ale o nagłym skoku temperatury ciała. Taka alarmująca sytuacja potrafi postawić na nogi rodziców, którzy często nie wiedzą jak sobie z tym poradzić. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat gorączki u dziecka – czym się objawia i jak sobie z nią radzić.

Charakterystyka gorączki u dziecka

Jeśli jesteś rodzicem, ta scena jest aż nazbyt znajoma. Kładziesz dłoń na czole chorego dziecka i wyczuwasz, że jest rozgrzane. Łapiesz za termometr i nerwowo czekasz… O gorączce mówimy wtedy gdy pomiar temperatury wskazuje na wartości powyżej 38 stopni Celsjusza. Do tej granicy możemy mówić co najwyżej o stanie podgorączkowym.

Gorączka jest częścią naturalnej obrony organizmu przed infekcją, odpowiada za nią układ odpornościowy pod kierunkiem części mózgu zwanej podwzgórzem. Podwzgórze działa jak taki swoisty termostat centralnego ogrzewania. Gorączka pojawia się, gdy podwzgórze podnosi temperaturę ciała powyżej normalnego poziomu. Robi to jednak w odpowiedzi na infekcję drobnoustrojami, zwykle dlatego, że wykrywa obecność czynników zakaźnych, takich jak bakterie lub wirusy. Uważa się ponadto, że podwyższona temperatura jest ochroną, którą organizm rozwinął, aby pomóc w walce z drobnoustrojami wywołującymi infekcje, ponieważ najlepiej rozmnażają się one w normalnej temperaturze ciała.

Przyczyny gorączki u dziecka

Pamiętajmy, że temperatura u dzieci może lekko wzrosnąć w przypadku gorących kąpieli, ćwiczeń i noszenia zbyt ciepłych ubrań. Również zwykłe ząbkowanie często podnosi temperaturę malucha o około pół stopnia. Generalnie większość gorączek u małych dzieci powyżej 6 miesiąca życia nie jest poważna. Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli temperatura wynosi 39 stopni lub więcej. Natomiast gorączka u dziecka w wieku poniżej 3 miesięcy jest raczej rzadka i niepokojąca. Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli temperatura wynosi 38 stopni lub więcej.

Kiedy małe dzieci mają gorączkę, rodzicom może być trudno zorientować się, dlaczego. W większości przypadków podwyższona temperatura ciała jest spowodowana niegroźną infekcją wirusową. Ponadto wiele infekcji, które dotykają małe dzieci, powoduje gorączkę trwającą do 48 godzin, zanim pojawią się inne objawy chorobowe. Tylko niewielka liczba powszechnych wirusów powoduje gorączkę, która może trwać dłużej – przykładem jest grypa, zwłaszcza przeziębiona.

Jak sobie radzić z wysoką gorączką u dziecka?

Paracetamol lub inne leki mogą obniżyć temperaturę dziecka. To najbezpieczniejszy środek medyczny na zbicie gorączki. Jeśli dzieci mają więcej niż 2 lata, dawka będzie zwyczajowo podana na etykiecie. Jeśli są młodsze, warto zapytać lekarza o dawkowanie.

Możesz zrobić zresztą więcej, by dziecko poczuło się lepiej. Pomocny będzie chłodny kompres na głowę i utrzymanie w pokoju umiarkowanej temperatury otoczenia. Nie wolno także zapominać o odpowiednim nawodnieniu. W razie dalszych gwałtownych skoków temperatury trzeba zgłosić się do lekarza. Gorączka u dzieci to zawsze stan alarmowy.