Ultrasonografia (USG) to metoda stosująca ultradźwięki w celu zobrazowania tkanek w medycynie.
Pozwala na uzyskanie obrazu w przekroju obserwowanego obiektu. USG warszawa jest metodą bezinwazyjną, czyli bezpośrednio nie ingeruje w struktury ciała człowieka. Metoda ultrasonograficzna umożliwia identyfikację zmian w organach z dokładnością do 0,1 mm.
W aparacie ultrasonograficznym wykorzystywana jest technika fal akustycznych,
a konkretniej ultradźwięków. Są to fale akustyczne niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ich częstotliwość waha się w zakresie 1- 10 MHz. Zasada działania jest prosta. Aparat wytwarza fale ultradźwięków, które przenikają i wnikają do ludzkiego organizmu rozchodzą się , a komórki nie ulegają uszkodzeniom. Na dodatek badanie aparatem ultrasonograficznym można wykonywać wielokrotnie, bez ograniczeń czasowych, ponieważ jest całkowicie nieszkodliwe dla organizmu ludzkiego. Badanie ultrasonograficzne (USG) ma jeszcze jedną zaletą, aby wykonać rzetelnie badanie nie ma potrzeby wprowadzenia do organizmu substancji zwanych kontrastem, tak jak w przypadku innych badań diagnostycznych, takich jak: tomograf komputerowy czy rezonans magnetyczny .
USG wykorzystuje właściwości narządów, które mają zdolność odbijania ultradźwięków. Dzieję się tak dlatego, że każda struktura narządu odbija fale akustyczne w inny sposób, co widać na obrazie ekranu aparatu w postaci „ plam” przyjmujących barwy w różnych odcieniach szarości. Działanie ultrasonografu można wytłumaczyć w następujący sposób, urządzenie to przetwarza odbite fale ultradźwiękowe na obrazy oraz rejestruje kształty , dzięki któremu widać odchylenia od wyznaczonych norm. Metoda ultrasonografii działa na takiej samej zasadzie jak znany system echolokacji wśród zwierząt takich jak delfiny czy nietoperze. Dzięki niemu zwierzęta te „widzą” otoczenie pomimo słabo rozwiniętego zmysłu wzroku.
Najważniejszym elementem aparatu ultrasonograficznego jest przetwornik ultradźwięków, czyli głowica USG.
Fale akustyczne zostają wysyłane przez głowicę, do organizmu a ich „odbity” sygnał zostaje wysłany do aparatu, wyświetlając w ten sposób obraz narządu albo badanej tkanki na monitorze. Dzieje się tak na skutek zamiany impulsu akustycznego na elektryczny. Przed badaniem diagnosta prosi pacjenta o odsłonięcie interesującego go fragmentu ciała. Aby głowica mogła zadziałać poprawnie, diagnosta wykorzystuje w tym celu specjalistyczny żel USG, który umożliwia przesyłanie impulsów w głąb ciała pacjenta. Lekarz pokrywa głowicę żelem i przykłada do ciała pacjenta, przesuwając głowicę USG na monitorze pojawia się obraz fragmentu lub całego badanego narządu.
Szacuje się ,że w Polsce około 8 tysięcy lekarzy posiada kompetencje, aby wykonywać badanie USG. Jednak jakość wykonywanych usług pod względem umiejętności odczytywania obrazu USG ,jak i stan aparatów ultrasonograficznych pozostawia wiele do życzenia. Określa się, że nawet 30 % wykonywanych badań, nie posiada żadnej wartości dla diagnostyki medycznej. Również 20% aparatów ultrasonograficznych nie powinno być wykorzystywanych w diagnostyce ,ponieważ jakość obrazu powstającego przy ich pomocy jest zbyt niska. Dlatego, gdy pacjent wybiera się pierwszy raz do pracowni USG, powinien zwrócić uwagę na doświadczenie lekarza w diagnostyce USG. Największą pewność, co do kompetencji lekarza pacjent może mieć, kiedy wybrany przez niego lekarz posiada certyfikat PTU – Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego.