Jeśli cierpisz z powodu częstego bólu brzucha, masz problemy z trawieniem i częste wzdęcia, lub zauważasz, że w ostatnim czasie mocno straciłeś na wadze, to prawdopodobnie lekarz zdecyduje się skierować Cię na USG brzucha.
jest to badanie ultrasonografem, które pozwala na zweryfikowanie stanu zdrowia tkanek miękkich i narządów wewnętrznych w jakie brzusznej. Badanie USG można wykonywać także na innych częściach ciała, jak np. tarczyca czy tez serce, jest ono bowiem bezpieczne i bezbolesne, a pozwala ustalić przyczynę dolegliwości. Wyniki badania USG są bowiem widoczne od razu w trakcie wizyty.
Badanie USG wymaga odpowiedniego przygotowania. Jeśli dotyczy ono właśnie jamy brzusznej, to w czasie rejestracji na badanie, warto dopytać w jaki sposób należy się do tego badania przygotować. najprawdopodobniej, będzie konieczne zastosowanie pewnych leków na dzień przed badaniem, tak aby przyspieszyć trawienie lub pozbyć się nadmiaru gazów. Pozwoli to na poprawienie widoczności w jamie brzusznej, a co za tym idzie, samo badanie będzie prostsze do przeprowadzenia. Dlatego też odpowiednie przygotowanie się pacjenta, jest istotne. W trakcie rejestracji z pewnością niezbędne informacje, zostaną udzielone.
Ultrasonograf pozwala na zweryfikowanie przyczyny dolegliwości, na które skarży się pacjent.
W wyniku badania jamy brzusznej, można ustalić czy stan chorobowy jest związany np. z kamieniem w woreczku żółciowym lub nerkach. Podobnie także badaniu oddawany może być woreczek robaczkowy czy też śledziona. Badanie USG daje możliwość nie tylko uzyskania obrazu danego narządu, ale również, a może zwłaszcza, dokonuje się jego pomiar. jeśli dany organ wykazuje rozmiar większy niż powinien być, to jest to sygnał do podjęcia ewentualnej dalszej diagnostyki lub dobrania odpowiedniego leczenia. Obraz z USG jest rzetelny i często wystarczający, do podjęcia ostatecznych decyzji.
Jeśli jesteś pacjentem, który cierpi z powodów nawracających bólów brzucha, uporczywych gazów, lub innych dolegliwości, których źródło jest trudne do dokładnego określenia w ramach standardowego badania, to najprawdopodobniej będzie konieczne wykonanie badania USG. Lekarz kierujący na to badanie z pewnością udzieli wszelkich niezbędnych informacji, łącznie z tym, jak należy się do tego badania przygotować. Jeśli te informacje nie zostaną podane, to w czasie rejestrowania się na badanie, dobrze jest się dopytać, unikniesz zagrożenia, że badanie po prostu nie zostanie wykonane z powodu mało czytelnego obrazu.
Badanie USG jest bardzo ważne, jeśli jest jednym z elementów diagnozy, zatem jeśli w ciągu dwóch dni przed wykonaniem badania USG, miałeś wykonywane inne badania przewodu pokarmowego, należy poinformować o tym lekarza wykonującego badanie USG. Być może w wyniku przeprowadzonych innych badań, będzie konieczne przełożenie USG na inny termin. Badania z wykorzystaniem kontrastu, czyli np, gastroskopia, mogą powodować brak odpowiedniej przejrzystości obrazu. Badanie USG w takim przypadku, może nie być wiarygodne i albo będzie trzeba je powtórzyć, albo przyjść w innym terminie, aby uniknąć pomyłek.