Refluks żołądka: diagnoza i leczenie

 

 

Refluks żołądka to zaburzenie trawienne, które występuje wtedy, gdy kwaśna treść żołądkowa cofa się do przełyku. Zazwyczaj pojawia się wówczas zgaga, ból nadbrzusza, uciążliwe drapanie w gardle, kaszel.  Może im towarzyszyć czkawka, chrypka i metaliczny posmak w ustach. Sprawdź, jak złagodzić wspomniane dolegliwości!

Jak rozpoznać refluks żołądka?

Jeśli lekarz podejrzewa, że dokucza Ci refluks żołądka, może skierować Cię na badania. Kluczową rolę odgrywa gastroskopia, czyli badanie endoskopowe przełyku, żołądka i dwunastnicy. Przed zabiegiem lekarz znieczuli gardło.  Wprowadzi endoskop do tylnej części jamy ustnej, a następnie  poprowadzi go w dół przełyku i do żołądka. Badanie jest bezbolesne, ale może powodować dyskomfort.

W postawieniu trafnej diagnozy może również pomóc 24-godzinna PHmetria z impedenacją, która pozwala wykryć zmiany w górnym odcinku przewodu pokarmowego.  W ten sposób można zdiagnozować charakter refluksu. Podczas badania specjalista wprowadza cienką, elastyczną rurkę przez nos do tylnej części gardła i przełyku, po miejscowym znieczuleniu. Koniec sondy jest podłączony do komputera, dlatego można na bieżąco śledzić epizody impedancji i refluksu.

Dodatkowo gastrolog może zlecić:

  • badanie RTG z kontrastem – szczegółowo obrazuje stan przełyku, żołądka, jelit i dwunastnicy,
  • endoskopię z biopsją – pozwala zdiagnozować zapalenie błony śluzowej, przełyk Barretta i inne powikłania,
  • manometria przełyku – obrazuje pracę przełyku, dzięki czemu można ustalić przyczyny zaburzeń połykania.

Co na refluks?

Jeśli często dokucza Ci refluks żołądka, sięgnij po Rennie. Lek opiera się na sprawdzonej i prostej formule. Składa się bowiem z węglanu magnezu i węglanu wapnia, które zobojętniają nadmiar kwasu, zamieniając go w sole mineralne i wodę.  Działa szybko, dlatego już po dwóch minutach możesz poczuć ulgę.

Jeśli cierpisz na nawracającą zgagę, lekarz może przepisać leki zobojętniające sok żołądkowy i blokery H2. Proponowane środki skutecznie neutralizują kwas solny, działają też ściągająco i osłaniająco. Inbitory bomby proteinowej również przynoszą dobre efekty.  Skutecznie blokują produkcję kwasu, dzięki czemu łagodzą objawy refluksu żołądkowego.

Domowe sposoby na pieczenie w przełyku

Jeśli męczy Cię refluks żołądka, unikaj pewnych produktów, które mogą nasilić objawy. Postaraj się ograniczyć czekoladę, alkohol, kawę, mocną herbatę i miętę. Wykreśl ze swojego jadłospisu pikantne, tłuste i kwaśne potrawy, a także pomidory i owoce cytrusowe. Pamiętaj, by jeść częściej, ale mniej. Duże posiłki dłużej zalegają w żołądku, w związku z tym wywierają większy nacisk na dolny zwieracz przełyku.

Zwróć uwagę nie tylko na to, ile, ale też kiedy i jak jesz. Dietetycy podkreślają, że nawet mała przekąska przed snem może wywołać refluks żołądkowo-przełykowy. Postawa leżąca utrudnia prawidłowe trawienie posiłku. Ostatni posiłek zjedz przynajmniej 3 godziny przed pójściem spać. Pamiętaj, by podczas posiłków skupić się tylko na jedzeniu. Dodatkowy stres może przyczyniać się do napięcia mięśni, co z kolei nasili objawy refluksu.  Nie jedz przed komputerem, nie spiesz się i dokładnie przeżuwaj każdy kęs.