Napadowy ból głowy – migrena jako powszechna choroba cywilizacyjna

 

Czy wiesz, że pierwsze wzmianki o migrenie pojawiły się już w Biblii? Dzisiaj napadowy, przewlekły ból głowy dotyka nawet 15% światowej populacji. W Polsce z migreną boryka się około 8 milionów ludzi, a większość wciąż nie jest odpowiednio zdiagnozowana. Jak rozpoznać migrenę, jakie są jej rodzaje i jak ją zwalczyć? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kto cierpi na migrenę?

Okazuje się, że migrena dotyka nawet trzy razy częściej kobiety, aniżeli mężczyzn, coraz częściej rozpoznaje się ją nie tylko wśród osób dorosłych, ale i u dzieci. Przyczyny tego przewlekłego i jakże silnego bólu głowy nigdy nie są jednoznaczne. Jego przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne, przewlekły stres, nieodpowiedni tryb życia i zła dieta, bezsenność czy zmiana pogody. Co ciekawe, migreny mogą być też dziedziczone. Bez względu na przyczynę ich występowania, konieczna jest odpowiednia diagnostyka oraz wdrożenie właściwego leczenia. Wciąż liczni pacjenci nie podejmują działań w celu jej niwelowania, co znacznie obniża komfort ich codziennego funkcjonowania.

Rodzaje migren

Aż 85% pacjentów cierpi na migrenę zwykłą. Ta pojawia się po jednej stronie, natomiast niehamowana, z łatwością obejmuje całą głowę. Ból jest nagły, pulsujący, silny, towarzyszą mu nudności, wymioty czy światłowstręt. Atak może trwać do 72 godzin.

15% chorych boryka się z migreną z aurą. W jej przypadku oprócz silnego bólu głowy występują zaburzenia widzenia, które trwać mogą do kilkudziesięciu minut. U pacjenta pojawiają się mroczki, osłabiona zostaje ostrość widzenia, dochodzi nawet do czasowej, całkowitej utraty wzroku.

Na szczęście atak migrenowy bardzo często poprzedzają zwiastuny, które dobrze rozpoznane pozwalają zahamować rozwój bólu głowy wraz z jej wszystkimi następstwami. Osoby, które doskonale znają już objawy migreny, mogą dzięki temu działać szybko i skutecznie, przyjmując leki zapobiegające występowaniu tego stanu chorobowego. Zwiastunem może być obniżona koncentracja uwagi, wahania nastroju, uczucie zmęczenia i poirytowania czy też brak apetytu.

Jak leczyć migrenę?

Niestety, w przypadku stanów migrenowych nie można mówić o całkowitym wyleczeniu choroby, natomiast skutecznie udaje się zmniejszyć częstotliwość występowania napadowych bólów głowy albo złagodzić ataki i natężenie bólu.

Przede wszystkim konieczne jest rozpoznanie głównej przyczyny występowania migreny oraz jej zwalczanie. Jeśli migrena pojawia się częściej niż dwa razy w miesiącu, konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego, a pacjent powinien być pod stałą kontrolą lekarską. Pomocne okazują się leki antydepresyjne, kardiologiczne czy przeciwpadaczkowe. Ich podawanie musi być poprzedzone wykonaniem szczegółowych badań. W ramach profilaktyki stosuje się również coraz częściej fizykoterapię czy terapię behawioralną.

Znaczenie ma także leczenie doraźne, kiedy atak migreny już wystąpi. Najczęściej wykorzystywane są w tym celu leki przeciwbólowe, jak paracetamol czy niesteroidowe leki przeciwzapalne. Te należy przyjąć natychmiast, zanim migrena przejdzie w stadium zaawansowane.