Na czym polega biopsja cienkoigłowa? Wskazania i przebieg zabiegu

 

Aby przeprowadzić kompleksową diagnostykę, w medycynie często sięga się po biopsję. Na czym dokładnie polega tego typu zabieg?

 

Biopsja jest często prowadzonym zabiegiem diagnostycznym, którego celem jest pobranie tkanek i następnie ich dokładna analiza w laboratorium. Jednym z typów biopsji jest biopsja cienkoigłowa, która jest szybką i małoinwazyjną procedurą. W przypadku zabiegu jak biopsja cienkoigłowa Kraków daje dostęp do wielu placówek, w których można go wykonać. Biopsje prowadzone są zarówno na NFZ, jak i w prywatnych gabinetach i klinikach medycznych.

 

Czym jest biopsja cienkoigłowa?

Biopsja jest rodzajem zabiegu diagnostycznego, który polega na wprowadzeniu pod skórę igły oraz na pobraniu materiału biologicznego z tkanek. Jest ona stosowana w przypadku podejrzenia chorób nowotworowych, ale również jest prowadzona w diagnostyce innych dolegliwości.

 

Jednym z najczęściej prowadzonych typów biopsji jest biopsja cienkoigłowa, podczas której stosowane są cienkie igły. Dzięki temu zabieg nie jest dla pacjenta bolesny i jednocześnie odbywa się bardzo szybko.

 

Biopsja cienkoigłowa – rodzaje badanych narządów

W nowoczesnej diagnostyce biopsja cienkoigłowa stosowana jest przy występowaniu zmian jak guzki, narośle, tłuszczaki, włókniaki. Podczas zabiegu lekarz pobiera wtedy materiał ze zmian, a następnie przekazuje go do laboratorium, gdzie poddawany jest on specjalistycznym badaniom histopatologicznym.

 

Najczęściej prowadzone zabiegi:

  • biopsja węzłów chłonnych obwodowych
  • biopsja tarczycy
  • biopsja piersi
  • biopsja tkanki podskórnej oraz skóry

 

Dla zabiegu jak biopsja cienkoigłowa Kraków zapewnia dostęp do badań w całym powyższym zakresie. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się bliżej na stronach internetowych placówek wykonujących badania.

 

Jak odbywa się zabieg biopsji cienkoigłowej?

Biopsja cienkoigłowa nie jest zabiegiem, który wymaga ze strony pacjenta specjalnego przygotowania. Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.

 

W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji półleżącej lub leżącej. W miejscu, z którego ma pobrać się tkanki to analizy, odkaża się skórę, a następnie wprowadza się cienką igłę. Za pomocą igły lekarz pobiera tkanki do analizy. Jednocześnie korzysta on z aparatu USG, który pozwala mu na precyzyjne dotarcie do zmiany za pomocą igły. Dzięki temu może on pobrać dokładnie ten materiał, który wzbudza podejrzenia.

 

Po wykonanym badaniu biopsji cienkoigłowej w Krakowie pacjent może od razu wrócić do swoich codziennych aktywności – nie ma potrzeby specjalnej rekonwalescencji.