Ból biodra to ogólne określenie bólu odczuwanego w stawie biodrowym, który może także promieniować do innych okolic ciała (udo, pachwina, plecy). Częstość występowania tej dolegliwości w populacji ogólnej wynosi 10% i wzrasta wraz z wiekiem. Zwykle związany jest z upośledzeniem w wykonywaniu prostych czynności (chodzenie, siedzenie), powodując zmniejszenie ogólnej sprawności i gorszą jakość życia.
Choroba zwyrodnieniowa stawów
Choroba zwyrodnieniowa stawów należy do najczęstszych przyczyn bólu biodra, zwłaszcza u osób starszych. U jej podłoża leży stopniowa destrukcja chrząstki stawowej, a następnie pozostałych elementów stawu, pogarszając w ten sposób funkcje ruchowe w stawie i wyzwalając dolegliwości bólowe. Osoby z chorobą zwyrodnieniową odczuwają przede wszystkim zwiększoną sztywność (najczęściej zaraz po obudzeniu się), zmniejszony zakres ruchu w biodrze, ból ustępujący w spoczynku oraz trzeszczenia w stawie[1].
Konflikt udowo- panewkowy
Konflikt udowo-panewkowy jest stanem, w którym głowa kości udowej styka się z panewką w nieprawidłowy sposób lub nie pozwala na normalny zakres ruchu w panewce. Jest częstą przyczyną bólu i dyskomfortu u osób młodych i w średnim wieku, zwykle aktywnych fizycznie. Najczęściej objawia się w postaci bólu w pachwinie, który czasem może promieniować do bocznej powierzchni biodra i przedniej części uda. Dolegliwości nasilają się podczas wstawania po długotrwałym siedzeniu, przy siadaniu oraz podczas pochylania się do przodu[2].
Zespół bólowy krętarza większego
Objawia się w postaci bólu bocznej powierzchni biodra, czyli w okolicy krętarza większego, który jest masywem kostnym położonym na bliższym końcu kości udowej. Główną przyczyną tych dolegliwości są: zerwanie przyczepów mięśni pośladkowych, pogrubienie pasma biodrowo- piszczelowego, entezopatia ścięgien połączona z zapaleniem kaletek maziowych. Dolegliwości najczęściej pojawiają się z czasem, w wyniku powtarzającego obciążenia kończyny. Dodatkowo może im towarzyszyć uczucie ,,sztywności porannej’’ oraz bolesność podczas spoczynku na kończynie objętej kontuzją[3].
Zespół trzaskającego biodra
Zespół trzaskającego biodra najczęściej występuje u tancerzy lub sportowców, którzy mocno obciążają stawy biodrowe wskutek powtarzających się ruchów rotacyjnych w stawie. Charakterystyczne dla tego stanu jest uczucie ,,przeskakiwania’’ lub ,,trzaskania’’ w stawie biodrowym, które wynika z przesuwania się tkanek miękkich po strukturach kostnych. Ból najczęściej lokalizuje się w przedniej części biodra lub w pachwinie, przy czym początkowo nasilenie dolegliwości jest niewielkie, z czasem zyskując na sile[4].
Uszkodzenie obrąbka panewki
Do tego typu uszkodzenia może dojść podczas nagłej kontuzji lub w wyniku powtarzających się mikrourazów np. w związku z intensywnym wysiłkiem fizycznym (piłkarze, akrobaci, biegacze). W tym przypadku ból może rozwijać się powoli lub wystąpić bezpośrednio po urazie i towarzyszyć mu może wrażenie ,,przeskakiwania’’ w stawie. Najczęściej lokalizuje się w okolicy pachwiny oraz może promieniować do bocznej lub przedniej powierzchni uda i pośladka. Dodatkowo może dojść do ograniczenia funkcji i zmniejszenia ruchomości stawu[5].
Jak radzić sobie z bólem?
W przypadku bólu w układzie mięśniowym i/lub kostno- stawowym w pierwszej kolejności stosuje się leczenie za pomocą niesteroidowych leków przeciwzapalnych (tzw. NLPZ), które wykazują działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jednym z nich jest deksketoprofen. Lek dostępny w formie tabletek lub granulatu do sporządzania roztworu doustnego teraz bez recepty w jakiej był na receptę. Szybko zmniejsza ból, a w razie ostrego bólu można go stosować na pusty żołądek.
Jednak należy pamiętać, że przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku warto jest wcześniej zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Referencje:
Tylman D., Dziak A., Traumatologia narządu ruchu 1, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Wydanie II – 5 dodruk, Warszawa 2014.
Grzebień A., Chabowski M., – Analiza wybranych czynników warunkujących jakość życia pacjentów po amputacji kończyny dolnej – przegląd POL PRZEGL CHIR, 2017: 89 (2), 57-62 2017
Fizjoterapia w ortopedii, Redakcja naukowa Dariusz Białoszewski, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.