Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa to narośl kości piętowej, która przyjmuje różne rozmiary. Główną przyczyną jej powstania są zmiany zwyrodnieniowe rozwijające się wokół wyrostka przyśrodkowego guza piętowego. Na omawiane schorzenie są szczególnie narażone osoby, które dużą ilość czasu przebywają w pozycji stojącej lub uprawiają sport. Chcesz poznać genezę, objawy oraz sposoby leczenia omawianej dolegliwości? Koniecznie zapoznaj się z tym wpisem.

Co to jest ostroga piętowa?

Ostroga piętowa to niewielka lub rozległa narośl kostna, która występuje na powierzchni kości piętowej. Mogłoby się wydawać, że nie jest to poważne schorzenie, jednak nie jest to prawdą. Może ono nieść za sobą wiele dotkliwych konsekwencji zdrowotnych, więc należy zgłosić się do specjalisty natychmiast po rozpoznaniu niepokojących objawów.

Główną przyczyną rozwoju ostrogi piętowej są zwyrodnienia wyrostka przyśrodkowego guza piętowego kości piętowej. Rozprzestrzeniający się stan zapalny dotyka rozcięgno podeszwowe, które jest bezpośrednio połączone ze ścięgnem Achillesa oraz mięśniem trójgłowym. W efekcie dochodzi do pogłębienia koślawości pięty.

Niezwykle istotne, aby przeciwdziałać nawet najmniejszym zmianom. Długotrwale utrzymująca się ostroga piętowa może wywołać zaburzenia napięcia mięśniowego. Pojawiające się przykurcze zwiększają ryzyko wystąpienia wad stóp, a nawet całych kończyn dolnych. Pacjenci, którzy zbyt późno zdecydowali się na leczenie, bardzo często borykają się z upośledzeniem chodu. Nierzadko dochodzi również do uszkodzenia fizjologicznych wzorców ruchowych.

Jakie są przyczyny ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa jest następstwem wysokiego obciążenia kości piętowej. Przyczyn takiego zjawiska jest wiele, więc nie można jednoznacznie powiedzieć, co wywołuje schorzenie. Częstym powodem jest nieprawidłowo dobrane obuwie. Ważne jest, by unikać zbyt ciasnych butów, które sprzyjają różnego typu deformacjom, a także zmianom grzybiczym. W przypadku kobiet sporym zagrożeniem są buty na wysokim obcasie, które powodują nienaturalne ułożenie układu kostnego.

Osoby spędzające dużą ilość czasu w pozycji stojącej są bardziej narażone na wystąpienie ostrogi piętowej. Schorzenie jest powszechne u tych, którzy dodatkowo borykają się z nadmierną masą ciała. Innym powodem są intensywne ćwiczenia. Wszelkie kontuzje występujące u sportowców zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia dolegliwości.

Przebyte urazy mechaniczne pięty zwiększają ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Warto podkreślić, że nawet niewielkie deformacje kości piętowej mogą spowodować ostrogę. Zdarza się, że schorzenie jest następstwem fizjologicznych zmian zwyrodnieniowych, które powstają w procesie naturalnego starzenia się organizmu.

Jakie są objawy ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa wywołuje dolegliwości bólowe. Nie zagraża życiu, jednak może negatywnie wpłynąć na komfort codziennego funkcjonowania. Początkowo dyskomfort pojawia się głównie na skutek obciążenia pięty, jednak z czasem może występować on także w stanach spoczynku. Omawiane schorzenie objawia się bólem zlokalizowanym w centralnej części pięty. Może on mieć charakter punktowy lub pulsujący. Bywa tak, że rozprzestrzenia się on na całym obszarze wspomnianej części stopy.

Dolegliwości bólowe sprawiają, że pacjenci zaczynają nienaturalnie się przemieszczać, tak aby odciążyć piętę. To wielki błąd, który prowadzi do wystąpienia wad stopy, a nawet całej kończy dolnej. Warto zaznaczyć, że zmiany strukturalne i funkcjonalne dotykają również kolan i kręgosłupa. Właśnie dlatego niedopuszczalne jest bagatelizowanie problemu.

Jak diagnozuje się ostrogę piętową?

Pierwszym krokiem jest badanie obrazowe z wykorzystaniem RTG. Dzięki niemu możliwe jest trafne wskazanie, gdzie pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe oraz ostroga piętowa. Ortopeda z pewnością przeprowadzi także badanie manualne, jednak nie jest ono zwykle wystarczające do wydania diagnozy. Należy dodać, że ostroga piętowa bywa mylona z innymi przypadłościami, które dają podobne objawy.

Jak leczyć ostrogę piętową?

Niektóre osoby uważają, że wystarczy usunąć narośl operacyjnie, jednak w przypadku ostrogi piętowej jest to niemożliwe. Jest ono dopuszczalne jedynie w skrajnych przypadkach, kiedy terapia nie przynosi żadnych efektów. Podstawę leczenia opisywanego schorzenia stanowi fizjoterapia. Współczesne zabiegi fizykalne wykorzystują m.in. fale uderzeniowe, ultradźwięki, jonoforezy, pole magnetyczne i inne. Wiadomym jest, że pacjent musi zmienić dotychczasowy tryb życia, czyli np. ograniczyć przebywanie w pozycji stojącej, zadbać o bezpieczeństwo uprawiania sportu, właściwie dopasować obuwie i wkładkę wewnętrzną.