Jak często wykonywać USG piersi?

Nowotwory piersi należą do najczęściej wykrywanych u kobiet. Zdiagnozowane wcześnie dają dużą szansę na wyleczenie. Niestety tylko ok. 40% rozpoznań jest postawionych we wczesnym stadium, co oznacza, że ok. 1/3 pacjentek z rakiem piersi umiera. Receptą na tak zatrważające dane są częste badania – między innymi USG piersi. Kiedy i jak często należy je wykonywać, by zapewnić sobie optymalną profilaktykę?

USG piersi a profilaktyka nowotworów

USG piersi to bardzo proste, nieinwazyjne badanie. Należy ono do grupy badań obrazowych – to znaczy, że pozwala zobaczyć, jak wyglądają tkanki znajdujące się wewnątrz ciała człowieka. Wykorzystuje do tego całkowicie bezpieczne fale ultradźwiękowe. Są one wysyłane w głąb ciała za pomocą głowicy podłączonej do specjalnej aparatury. Tam odbijają się od tkanek, a uzyskane w ten sposób echo przekształcane jest w obraz widoczny na ekranie monitora. Specjalista potrafi dzięki temu ocenić budowę i strukturę anatomiczną piersi oraz wykryć ewentualne zmiany – nawet te bardzo małe (o średnicy zaledwie 5 mm). Tego typu guzy, nawet jeśli mają charakter nowotworowy, zwykle są dość łatwe w leczeniu. To dlatego USG piersi jest tak istotnym badaniem profilaktycznym! Pod kontrolą USG można też pobrać fragment podejrzanej tkanki do badania histopatologicznego w celu rozpoznania jej charakteru albo też usunąć całą zmianę.

Jak często przeprowadzać USG piersi?

USG piersi jest badaniem wspomagającym diagnostykę, ale również bardzo często wykorzystywanym w profilaktyce. Każda kobieta powinna się mu regularnie poddawać. Wykonanie pierwszego badania rekomenduje się w okolicach 20. roku życia, chyba że przesłanki do jego przeprowadzenia wystąpią u pacjentki wcześniej. Następnie wskazane jest powtarzanie badania raz na dwa lata. Po przekroczeniu 30. roku życia częstotliwość jego wykonywania można zwiększyć, zgłaszając się na nie raz na rok. W praktyce najlepiej jest je wykonywać podczas każdej wizyty profilaktycznej u ginekologa. Jeśli pacjentka jest genetycznie obciążona lub ma zdiagnozowane mutacje zwiększające ryzyko zachorowania, powinna wykonywać USG piersi jeszcze częściej – najlepiej co najmniej dwa razy do roku. Da to duże prawdopodobieństwo wczesnego wykrycia ewentualnych zmian.

W bardziej zaawansowanym wieku nadal powinno się regularnie wykonywać USG piersi, niezależnie od zalecanej starszym kobietom mammografii.

USG piersi – szczególne wskazania

Nie wolno zapominać, że USG piersi jest również badaniem diagnostycznym, przeprowadzanym zawsze wtedy, gdy wystąpią ku temu szczególne wskazania. Należą do nich między innymi:

  • ból i tkliwości piersi,
  • zmiana kształtu piersi,
  • wyciek z brodawki sutkowej,
  • guzy lub zgrubienia wykryte podczas samobadania lub badania palpacyjnego wykonywanego przez lekarza.

Jest to procedura całkowicie bezpieczna dla kobiet w każdym wieku, a także ciężarnych. Całe badanie trwa ok. 15 minut.

Obecnie USG piersi w Warszawie i każdym dużym mieście można wykonać niemal wszędzie – w odpowiedni sprzęt jest wyposażony praktycznie każdy gabinet ginekologiczny. Najszybciej można się dostać na badanie prywatnie – czas oczekiwania na wizytę wynosi wówczas zazwyczaj kilka dni. Gdzie wykonać USG piersi w stolicy? Listę placówek znajdziesz np. na stronie.