Fizjoterapeuta Warszawa

Fizjoterapeuta to osoba, która wykonuje samodzielny zawód medyczny, jest najczęściej absolwentem 4-letnich studiów podyplomowych, studiów magisterskich lub licencjackich na kierunkach rehabilitacja ruchowa lub fizjoterapia. Kilka lat temu możliwy był do uzyskania tytuł zawodowy – technik fizjoterapii, lub specjalista w zakresie metod fizjoterapii. Część fizjoterapeutów posiada dodatkowe stopnie naukowe, lub tytuł naukowy.

Badania diagnostyczne i funkcjonalne pozwalają ocenić proces tworzenia, weryfikacji i modyfikacji programu fizjoterapii w wielu obszarach medycyny. Zadaniem fizjoterapeuty jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, których celem jest określenie programu rehabilitacyjnego, który obejmować będzie terapie manualne, zabiegi fizykoterapeutyczne, kinezjoterapie i odpowiednie ćwiczenia.

Dużą popularnością w kontekście powrotu do zdrowia cieszy się przede wszystkim pole magnetyczne. Skondensowane, pod postacią mechanizmu pola magnetycznego pozwalają wykorzysta fale o niskiej częstotliwości – od 0 do 50 Hz i indukcji od 8 do 15 mT. Wytwarzane są one przez specjalnie skonstruowane aparaty. Mechanizm działania opiera się przede wszystkim na przenikanie do komórek ciała różnorakich skutków biofizycznych. Do podstawowych działań zaliczyć można:

  • działanie na kolagen, kreatynę i inne białka, pobudzając tym samym ruch komórek i wzrost kości
  • działanie na struktury błon komórkowych, zmieniając jednocześnie właściwości, wzniecające enzymatyczne
  • zmienianie pH wody zawartej w organizmie

Wykazano także pozytywny wpływ na procesy regeneracji tkankowej i procesy oddychania tkankowego. Efektem tego jest między innymi:

  • przyspiesza rozwój tkanki łącznej
  • wytwarzanie blin kostnych
  • zwiększona przyswajalność tlenu przez tkanki
  • działania przeciwobrzękowe, przeciwzapalne i łagodzące ból

Dobry fizjoterapeuta Warszawa powinien odpowiednio określić rodzaj wykonywanych zabiegów i program rehabilitacyjny, pozwalający odzyskać pełną sprawność.