Czym w szczególności zajmuje się pedodoncja – stomatologia dziecięca?

Czym w szczególności zajmuje się pedodoncja – stomatologia dziecięca?

 

Pedodoncja to dział medycyny zajmujący się przede wszystkim działaniami profilaktycznymi, związanymi z higieną jamy ustnej. Głównie ma na celu, zapobieganie próchnicy dziecka, jednakże nie tylko. Do zakresu pedoocnji zaliczają się także: 

  • lakowanie, a więc uzupełnianie bruzd, które polega na uzupełnianiu występujących wgłębień specjalnym preparatem. Najlepszym momentem jest czas, kiedy od razu wyrżnie się ząb, wówczas nie jest jeszcze pokryty bakteriami;
  • lakierowanie- polega na pokryciu zębów substancją, która powoduje przepływ fluoru, do tkanki zębowej;
  • fluoryzacja- jest przeznaczona dla dzieci, mających minimum 8 lat, ponieważ polega na wkładaniu do jamy ustnej dziecka, specjalnych łyżek z fluorem. 

 

Sposób na udaną wizytę dziecka w gabinecie dentystycznym

 

Aby dział, jakim jest pedodoncja czyli stomatologia dziecięca, kojarzył się dziecku miło, a przynajmniej bez odczuwania paraliżującego strachu, warto zadbać o kilka szczegółów. Warto przed właściwa wizytą, umówić się z dzieckiem, na wizytę adaptacyjną do gabinetu. Zarówno dorośli jak i dzieci, zwykle chcą poczuć zaufanie do lekarza i być obdarzeni miłą atmosferą. Dziecko podczas pierwszej wizyty adaptacyjnej, będzie mogło zaznajomić się ze sprzętem, stosowanym w gabinecie stomatologicznym. Najważniejszym jesdnak etapem, jest edukacja, a więc omówienie dziecku w prosty sposób, przez dentystę, zakresu jego działań, istoty pracy, itp. Następnie ważnym jest aby stomatolog skierował się do rodziców i przedstawił im zasady prawidłowej higieny jamy ustnej i uświadomił, jak ważne jest dbanie i dopilnowywanie dziecka w myciu zębów. Istotne jest także zachowanie rodzica wobec dziecka. Oznacza to, że rodzic, jako osoba, której dziecko najbardziej ufa, powinien w kilku prostych i zrozumiałych dla swojej pociechy słowach, przekazać, w jakim celu odbędzie się jego wizyta u dentysty. Najistotniejszą kwestią jest także, to by rodzic nie pokazywał dziecku, że jest zdenerwowany. Negatywne podejście rodzica, zaobserwowane przez dziecko, może kojarzyć mu się negatywnie.