Co to jest cholesterol?

Jeszcze kilka lat temu, większości osobom cholesterol kojarzył się bardzo negatywnie. Warto jednak wiedzieć, że w ludzkim organizmie występują dwie frakcje cholesterolu. Złym nazywany jest LDL. Jego nadmiar może prowadzić do wielu poważnych chorób. Z kolei cholesterol HDL nazywany też dobrym, chroni nasz organizm przed wieloma dolegliwościami. Co to jest cholesterol? Podpowiadamy. 

Czym jest cholesterol?

Cholesterol to substancja tłuszczowa, która jest obecna we wszystkich komórkach, a także we krwi. Zaliczana jest do tłuszczów, a więc związków organicznych. Produkowana jest w organizmach zwierzęcych i u ludzi. Rośliny nie mają zdolności do jej  wytwarzania. Poza tym, że cholesterol jest produkowany w naszym organizmie, dostarczamy go sobie również z pożywieniem. Ze względu na to, że jest on tłuszczem, nie rozpuszcza się w naszej krwi. Z tego powodu jego stężenie nie powinno przekraczać określonej przez Światową Organizację Zdrowia normy.

 

Związek ten jest nam potrzebny. Jednak w zbyt dużych ilościach może doprowadzić do powstawania groźnych schorzeń, takich jak choroba wieńcowa, miażdżyca, zawał serca czy udar mózgu. Dlatego w kontekście walki z cholesterolem często wspominane są między innymi zioła na cholesterol. Zdecydowana większość tego związku w naszym organizmie produkowana jest w wątrobie i innych tkankach, lecz około 25% cholesterolu przyjmujemy, spożywając pokarmy pochodzenia zwierzęcego.

Cholesterol LDL i HDL – czym się różnią?

Ze względu na to, że cholesterol jest tłuszczem, a więc nie rozpuszcza się w wodzie ani we krwi, krąży w naszym krwiobiegu, łącząc się z produkowanymi przez naszą wątrobę białkami i tworząc z nimi tak zwane lipoproteiny. Cząsteczki takie jednak różnią się między sobą proporcją cholesterolu do białek. Dlatego mówimy o dwóch frakcjach cholesterolu: LDL i HDL. Ta pierwsza nazywana jest złym cholesterolem, ponieważ lipoproteiny LDL mają bardzo dużo cholesterolu o małej gęstości. Dlatego łatwo przenikają do krwiobiegu, tym samym przyczyniając się na przykład do rozwoju miażdżycy. Warto więc dbać o to, aby złego cholesterolu mieć jak najmniej.

 

Z kolei HDL nazywany jest dobrym cholesterolem, ponieważ lipoproteiny HDL zawierają więcej białka i dodatkowo cholesterol o wyższej gęstości niż LDL. Dlatego dobry cholesterol nie odkłada się w tętnicach, lecz zbiera część złego cholesterolu i transportuje go z powrotem do wątroby. Obniża więc we krwi stężenie frakcji LDL. Im wyższe stężenie cholesterolu HDL, tym niższe ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.