Chirurg naczyniowy.
Chirurgia naczyniowa jest dziedziną medycyny zajmująca się udrażnianiem chorych naczyń, poszerzaniem ich, usuwaniem zmian np. zrostów czy tętniaków, a w razie konieczności wstawianiem protest naczyniowych, celem usprawnienia funkcjonowania naczyń krwionośnych i limfatycznych. Chirurg naczyniowy zajmuje się wieloma chorobami. Do najważniejszych schorzeń w jego obrębie zalicza się: miażdżycę, choroby zapalne układu krążenia, zespół stopy cukrzycowej, zator tętnicy płucnej. Chirurg naczyniowy zajmuje się również leczeniem niedrożności tętnic, które prowadzą do udarów, leczeniem tętniaków, ostrych i przewlekłych chorób żył, owrzodzeń żylnych, nowotworów układu naczyniowego, chorobami Burgera (zakrzepowe zapalenie naczyń).
Chirurg naczyniowy. Objawy zgłaszane chirurgowi naczyniowymi. Do chirurga zgłaszają się najczęściej pacjenci skarżący się na skurcze i pieczenie nóg, puchnięcie w okolicy kostek, uczucie ciężkości, mrowienia, drętwienia, brak czucia w kończynach, pojawiają się problemy z krążeniem, pojawia się ból za mostkiem, kaszel i dusznoś
w przypadku zatoru tętnicy płucnej. Chirurgia naczyniowa stosuje techniki wewnątrznaczyniowe, jak i klasyczne – otwartej operacji. Metody wewnątrznaczyniowe odbywają się po znieczuleniu miejscowym, umieszcza się w tętnicy specjalną śluzę naczyniową, która zapobiega wstecznemu przepływowi krwi, a za pomocą specjalnych prowadnic i cewników lekarz przeprowadza postępowanie naprawcze.
Chirurg naczyniowy. Techniki leczenia chorób żył. Do technik endowaskularnych zalicza się angioplastykę balonową, stenty, stentgraft czy arterektomię.
– Przezskórna angioplastyka balonowa (PTA) to wprowadzenie w miejsce zwężenia czy niedrożności naczynia cewnika balonowego, odpowiedniej długości i średnicy. Balonik rozpręża naczynie żylne lub tętnicze przez wysokie ciśnienie. Powoduje to poszerzenie naczynia. Jeżeli PTA nie skutkuje wszczepia się stent, podtrzymujący drożność uszkodzonego naczynia.
– Stent jest to rodzaj metalowej siatki w postaci rurki (sprężynki) wszczepianej do tętnicy w celu utrzymania drożności naczynia. Wszczepiana jest do tętnicy w przypadku nieskuteczności przezkórnej angioplastyki balonowej oraz w przypadku zwężenia tętnic szyjnych lub biodrowych.
– Stentgraft jest stentem pokrytym materiałem, który nie przepuszcza płynów. Wszczepia się go do uszkodzonej tętnicy bądź w przypadku wystąpienia przetoki tętniczo-żylnej, tętniaków aorty lub tętnic obwodowych.
– Arterektomia jest mechanicznym ścięciem blaszek miażdżycowych za pomocą specjalnego urządzenia -aterektomu i wyciągnięciu ich na zewnątrz. Wyróżniamy arterektomię tnącą kierunkową (DCA), arterektomię wysokoobrotową (HSRA), arterektomię laserową oraz orbitalną.
Drugim rodzajem leczenia są zabiegi klasyczne, które się wykonuje w znieczuleniu ogólnym. Jeśli choroba naczyniowa jest w stadium zaawansowanym lub zagraża życiu chorego, lekarz wykonuje zabieg operacyjny, robi rekonstrukcje i udrażniania tętnice, wykonuje pomostowanie, leczy obrzęk chłonny.