Badanie USG Jąder

Badanie USG

Ultrasonografia (USG) jąder to całkowicie bezbolesne badanie. Może je wykonać mężczyzna w każdym wieku. Najczęściej za pośrednictwem USG jąder wykrywa się żylaki powrózka nasiennego, wodniaki oraz wcześniej wspomniane guzy i torbiele. Czas wykonania badania waha się między 15 a 30 minut, a wynik poznajemy na miejscu. Badanie usg jąder jest całkowicie bezpieczne dla organizmu, ponieważ nie wytwarza się szkodliwego promieniowania jakim jest na przykład promieniowanie rentgenowskie, która uszkadza delikatne struktury jakimi są jądra.

Przygotowanie do badania

Przystąpienie do badania USG jąder nie wymaga od pacjenta większego przygotowania. Nie istnieją przeciwwskazania do jego wykonania, natomiast jeżeli pacjent odczuwa dolegliwości ze strony jąder w postaci bólu lub okolica moszny uległa zranieniu, powinien zgłosić to lekarzowi zanim przystąpi on do wykonywania badania, ponieważ mogą one stanowić trudność w przeprowadzeniu badania. Konieczne jest by pacjent posiadał przy sobie komplet dokumentacji medycznej oraz dowód tożsamości. Przed badaniem pacjent powinien umyć narządy płciowe ze szczególnym uwzględnieniem moszny.

Wskazania do diagnostyki USG

Każde zmiany morfologiczne jąder np. powiększenie, zmniejszenie czy wystąpienie opuchlizny powinny zaniepokoić pacjenta. Odczuwanie jakiegokolwiek bólu, dyskomfortu czy zaobserwowanie zaczerwienienia lub zasinienia bezwzględnie wskazują na konieczność wykonania diagnostyki ultrasonograficznej miejsc objętych zmianą. Innymi przyczynami jest obecność stanu zapalnego jądra i najądrzy, wytworzenia się krwiaka, ropnia oraz uraz jądra. Metoda USG jądra wykorzystywana jest również przy poszerzonej diagnostyce jądra jaką jest biopsja jądra, w przypadku stwierdzenia wystąpienia niepłodności lub nowotworu u mężczyzny.