Badania na ojcostwo – 4 rzeczy, które musisz wiedzieć

Badania na ojcostwo wykonuje się, aby mieć pewność co do tożsamości ojca dziecka. Często są one wykonywane na polecenie sądu, jednak taki test można też przeprowadzić na własną rękę. Co warto wiedzieć o badaniach na ojcostwo?

  1. Czym jest test na ojcostwo?

  2. Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?

  3. Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?

  4. Ile kosztuje test na ojcostwo?

Badania na ojcostwo pomagają upewnić się, czy dany mężczyzna jest faktycznie ojcem dziecka. Bardzo często wykonuje się je na polecenie sądu, kiedy trwa sprawa o ustalenie ojcostwa. Jednak w razie wątpliwości takie badania można też wykonać na własną rękę, wymaga to jednak zgody obojga rodziców. Jak się za to zabrać?

Czym jest test na ojcostwo?

Test na ojcostwo wykonuje się, aby ustalić tożsamość ojca dziecka. W tym celu porównuje się profil genetyczny badanych. Badania DNA opierają się na badaniu zapisu kilkunastu markerów genetycznych o różnej lokalizacji w genomie. Materiał genetyczny ma dwie odziedziczone kopie rodzicielskie, dlatego porównanie profili genetycznych pozwala na ustalenie rodzicielstwa. Do przeprowadzenia testu na ojcostwo potrzebna jest próbka DNA od dziecka i domniemanego ojca. Jako materiał do badania można wykorzystać krew, ślinę i inne wydzieliny, a także włosy, paznokcie, wymaz z błony śluzowej policzka lub przedmiot, na którym znajdują się ślady materiału genetycznego. Badanie pozwala potwierdzić ojcostwo z prawdopodobieństwem 99,99%, a wykluczyć ze 100% pewnością. Przeczytaj więcej o badaniu na ojcostwo na stronie

Kiedy należy wykonać test na ojcostwo?

Test na ojcostwo wykonuje się, gdy istnieją wątpliwości w kwestii tego, kto jest ojcem dziecka. Bardzo często to mężczyzna, który ma wątpliwości co do swojego ojcostwa, decyduje się na przeprowadzenie takiego testu. Jednak chcąc wykonać badanie na własną rękę, należy pamiętać, że potrzebna będzie zgoda opiekuna prawnego dziecka. W przypadku braku zgody, test może zlecić sąd lub prokurator. Sąd bardzo często zleca takie badanie, gdy domniemany ojciec nie przyznaje się do ojcostwa.

Czy można wykonać test na ojcostwo przed narodzeniem dziecka?

Wykonanie badania na ojcostwo jest możliwe jeszcze przed przyjściem na świat dziecka. Materiał do badań pobiera się podczas prenatalnych badań diagnostycznych, a dokładnie podczas amniopunkcji lub biopsji kosmówki. Jest to jednak badanie inwazyjne, które wykonuje się tylko u niektórych ciężarnych, które zostają do badania zakwalifikowane. Do badania jest pobierany płyn owodniowy lub fragment kosmówki. Skuteczność jest taka sama jak w przypadku badań DNA, które przeprowadza się po urodzeniu dziecka. W przypadku biopsji kosmówki test na ojcostwo można zrobić między 11 a 14 tygodniem, a amniopunkcji po 15 tygodniu ciąży. Nie jest to jednak jedyna metoda, która umożliwia ustalenie ojcostwa w ciąży. Test można też wykonać z krwi matki, w której znajdują się komórki płodu. Metoda ta jest w pełni bezpieczna i możliwa do wykonania już w 8 tygodniu ciąży.

Ile kosztuje test na ojcostwo?

Cena testu na ojcostwo jest uzależniona od konkretnego laboratorium, ale ma na nią wpływ również to, czy badanie jest przeprowadzane prywatnie, czy też zleca je sąd. W przypadku badań na zlecenie sądu, cena może wynieść nawet 2000 złotych, natomiast prywatne badania można wykonać już od około 600 zł. Na wysoką cenę badań zlecanych przez sąd wpływa między innymi konieczność dołączenia specjalistycznej ekspertyzy. Koszt badania ponosi strona przegrana, ale w szczególnych przypadkach sąd może podzielić koszty na pół lub zwolnić strony z opłat. Jest to możliwe w przypadku trudnej sytuacji finansowej. Dużo droższe są badania na ojcostwo wykonywane w trakcie ciąży. Test z krwi matki może wynieść około 7000 złotych, z kolei test na ojcostwo z płynu owodniowego wyniesie ponad 2000 złotych.