Rehabilitacja kolana po operacji Warszawa

Urazy stawu kolanowego należą do najczęstszych schorzeń osób aktywnie uprawiających sport. Dzieje się tak, przez siły oddziałujący na staw przy wykonywaniu ruchów. Staw kolanowy musi wówczas przyjąć naprawdę spore obciążenie i zająć się stabilizacją naszego ciała i odpowiednią pionizacją. Dysfunkcje ruchowe w stawie skokowym czy stawie biodrowym mogą prowadzić do nieprawidłowej biomechaniki ruchu, a w efekcie do skręceń stawu. W przypadku takich urazów najczęściej uszkadzanymi strukturami są:

– łąkotki – boczna i przyśrodkowa

– więzadła poboczne – strzałkowe i piszczelowe

– więzadło krzyżowe przednie

– więzadło rzepki

– chrząstka stawowa

Co ciekawe, brak więzadła w kolanie nie musi dawać szczególnych objawów dysfunkcyjnych stawu, szczególnie u osób, które nie są aktywne ruchowo. Najczęstszą oznaką problemów z więzadłem krzyżowym przednim jest tak zwane „uciekanie” kolana. Zabieg wykonywany jest zawsze u osób aktywnych fizycznie, które wymagają pełnej stabilności kolana.

Rehabilitacja kolana po operacji Warszawa – zaczynamy jak najszybciej

Prawidłową rehabilitacje pourazową powinniśmy rozpocząć już przed operacją. Najczęściej między urazem, a przystąpieniem do operacji mija kilka tygodni lub miesięcy. Jest to doskonały czas na rozpoczęcie zajęć rehabilitacyjnych i osiągnięcie pełnego zgięcia i wyprostu, poprawy siły mięśni i koordynacji, a także nauka priopercepcji. Niezwykle ważna jest także nauka chodu o kulach, która będzie niezbędna w okresie pooperacyjnym.

Postępowanie po rekonstrukcji

W pierwszych 2-3 tygodniach pacjent powinien chodzić w specjalnej ortezie stawu kolanowego. Zakładana jest ona na dzień i noc. Zakres zgięcia ustala fizjoterapeuta prowadzący. W pierwszych dwóch tygodniach stosuje się protokół PRICE, czyli Protection – Odciążenie, Rest – Odpoczynek, Ice – Lód, Compression – Ucisk, Elevation – Elewacja. W następnym okresie, od 2 do 6 tygodnia kluczowe jest uzyskanie pełnego wyprostu i zgięcia na poziomie 90 stopni. Wówczas można rozważyć odstawienie ortezy i kuli.